We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bu belediye başkanından Amerikan başkanı bile olur

107 3 22
15.04.2019


Amerikan başkanlığına adaylığını koyan bir erkek siyasetçinin kürsüde kocasından “Aşkım” diye bahsedeceğini hayal bile edemezdim. Pazar günü Indiana gibi muhafazakar bir eyalette South Bend isimli şehrin belediye başkanlığını yapan Pete Buttigieg’in konuşmasını izlerken ne kadar yol aldığımızı görüp gururlandım.
37 yaşında genç bir adam Hinge isimli sevgili bulma app’inde tanışıp kısa sürede evlendiği eşine selam göndererek dünyanın en önemli koltuğuna göz dikiyor.
Aslında her şey iki hafta önce başladı.
Türkiye’de yerel seçimlerin olduğu hafta sonu Amerika-Meksika sınırında El Paso adlı küçücük bir şehirde bir başka seçimin peşindeydim ben. Cumartesi tam da sınıra giden bir çarşının ortasında Beto O’Rourke başkan adaylığını açıklıyordu.

Beto O’Rourke başkanlık kampanyasını başlattı (İzlemek için 'tık'layın)

TEKSAS’TAN DOĞAN UMUT IŞIĞI

Aslında bir rock yıldızının sahne alışı gibi Beto’nun çıkışı. Zaten zamanında kendi punk-rock grubu da olan bir müzisyen o. Bütün pazarlama kampanyası da X kuşağının motiflerine uygun. Kaykaycı temaları, rock müzik, Beatles yazıtipinde yazılan Betomania mesajlı iğneler, armalar, kenevir yaprakları…
Beto O’Rourke da X Kuşağı’nın üyesi, 40’lı yaşlarında, iyi eğitimli, çok zeki, uzun boylu, yakışıklı bir politikacı. El Paso’da doğup büyüyor, çocukları onun da mezun olduğu devlet okuluna gidiyor hala. Sınırdan sadece birkaç kilometre mesafe gösterişsiz bir evde yaşıyor; kapının önünde ailenin Toyota arabası var. Kongre üyeliği yapmasına, şimdi başkanlık yarışında olmasına rağmen gidip kapısını çalmanıza engel olacak hiçbir güvenlik yok. El Paso’da bir lokantada konuştuğum bir kadın Beto’nun fırsat buldukça köpeklerini gezdirdiğini anlatıyor mesela.
İlk defa kendimden biri, kendi kuşağımın bir temsilcisi Beyaz Saray’a doğru yol alıyor. X Kuşağı kendini bulamamakla eleştirildi ben büyürken. Tek isteğimiz anne-babamız gibi olmamaktı; istemediğimiz işlerde çalışmaya mecbur bırakılmamak, gerekirse hayata geç başlamak, her şeyi sorgulamak, verili hiçbir şeyi kabul etmemek özelliğimizdi. Savaştan çıkan kuşağın çocukları olan anne-babalarımızın kuşağı da bizi desteklemekle birlikte hep eleştirdi. Bir şey yapabilecek miydik, bir şey olabilecek miydik?
El Paso’da Beto sahnedeyken bu sorunun yanıtını gördüm işte. Belki de X Kuşağı’nın bir üyesi, aynı şarkıları dinleyen, aynı filmleri izleyen, aynı kitapları okuyan biri Beyaz Saray’da oturacak yakında.
Aynı El Paso’da bir başka başkan adayına daha kayıtsız kalınmaması gerektiğini öğendim.

MASADA BİR BAŞKA ADAYDAN BAHSEDİYORDUK

Beto’nun konuşmasından sonra liseden arkadaşlarıyla yemek yerken masada Pete Buttigieg’in adı sık sık gündeme geldi. O........

© Habertürk