We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Biri bir hata yapacak ama

132 3 9
08.04.2019

Gazetecilikte ilk büyük dersimi davetiyesiz sızdığın bir düğünde öğrendim. Daha günler öncesinden muazzam güvenlik önlemlerinden bahsediliyor, mekanda kuş uçurtulmayacağı, herkesin teker teker aranacağı, daha da önemlisi gazetecilerin içeri alınmayacağı konuşuluyordu. Ben ve bir gazeteci arkadaşım başkalarına gönderilen davetiyelerle o sıkı güvenlik önlemlerini aşarak içeri girdik, en son çıkan da biz olduk.

Ben genç ve amatör olduğum için tedirgindim, yanımdaki meslektaşım ise benden daha tecrübeliydi. Bana sakin olmamı söyledi. “Göreceksin, birazdan herkes gevşeyecek,” dedi. “Türkler disipline gelemezler.”

Hakikaten de daha bir-iki saat geçmeden o yoğun güvenlik önlemlerinden eser kalmadı. Önce kravatlar gevşedi, sonra önlemler. Giderek saçmalığın dozu arttı. Bu düğün hala tanık olduğum en absürt gecelerden biri ve neredeyse her anını an be an hatırlıyorum.

Ertesi gün izlenimlerimi detaylı bir şekilde çalıştığım gazetede yazdım. Yazının çıkmasıyla birlikte düğün sahibinin ortalığı inletmesi de bir oldu. Tanıdıklara telefonlar, tehditler ama iş içten geçmişti.

MUHALEFET NASIL HATA YAPMADI

Bir haftadır devam eden İstanbul seçimlerinde oyların yeniden sayım sürecini izlerken o düğün gecesi aldığım hayat dersi aklıma geliyor: Türkler disipline gelemezler… Süreç uzadığı sürece birinin bir yerde hata yapması kaçınılmaz olacak. Sanırım iktidar da muhalefet de gün geçtikte birinin nasıl hata yapacağını bekliyor.

Normal şartlarda muhalefetin daha seçim gecesi süreci yüzüne gözüne bulaştırması beklenirdi. Bugüne kadar hep böyle oldu. Cumhurbaşkanı seçiminde adayları otel odasından çıkamadı. Yıllar önce yakından takip ettiğim Beyoğlu ilçe seçimlerinde muhalefet öndeyken gecenin bir saatinde seçimi kaybetti, çünkü laçkalaştı ve işi bıraktı. Bugüne kadar sandıklardan hep muhalefet görevlilerin karnı acıkıp görevi bıraktığı, evine gittiği, saat........

© Habertürk