We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir manifesto girişimi: Elveda sosyal medya

101 14 53
05.02.2019

Bilgisayar mühendisi Cal Newport önceki gün New York Times’da Steve Jobs’ın aklındaki iPhone’un bugün kullandığımızdan çok daha farklı olduğunu yazdı. Lansmanı sosyal medya devri öncesinde yapılan ilk iPhone “Telefon da çeviren bir iPod” diye sunulmuştu Jobs tarafından. Müzik dinleyecek, e-mail’lere bakacak, fotoğraf çekecek ama hayatımızın merkezi, vücudumuzun bir uzantısı olmayacaktı. Hatta daha kuruluşundan itibaren yazılımla donanım üzerinde tek söz sahibi olan Apple ilk başlarda App. Store’u üçüncü partilere açmamıştı bile. Jobs’ın ömrü yetseydi görüşleri de değişir miydi, bilmiyorum, ama son zamanlarda kendi kendime telefonumdan uzak kalabilme denemeleri yaptığım için bu bakış açısı dikkatimi çekti.

Bütün gün kulaklıkla dolaşan, telefonu kullanmasa bile ya podcast ya da müzik dinleyen biri olduğum için kolay değil. Geçenlerde tam kapıdan çıktığımda telefonumu evde unuttuğumu fark ettim ama bile bile geri dönüp almadım. Yanımda arkadaşlarım vardı, o yüzden kulaklığa ihtiyacım yoktu zaten. Taksi falan çağırmak gerekirse de onlar halledebilirdi.

O gün çok güzel geçti. Sohbetlerden daha çok keyif aldığımı, gezdiğim sokakları daha dikkatli incelediğimi fark ettim. Yanımdaki arkadaşlarım arada telefonlarına baktığında da çok garip geldi. Halbuki normal şartlarda ben de telefonuma sık sık bakıyorum.

ÇEVRİMDIŞI HAYATIN ÇEKİCİLİĞİ

Ama aklım dönüp dönüp geçen sene yılbaşını geçirdiğim Küba’daki bir haftalık “offline” hayatıma gidiyor. Küba’ya hayran olduğum için değil. Ama ‘roaming’ ücretleri astronomik, dahası para ödemeye razı olsam bile mobil İnternet de yok denecek hızda olduğundan telefonum hep boyunca uçak modundaydı. Dikkat dağınıklığım azalmış, bitiremediğim kitapları hızla okuyup keyif almaya başlamıştım. Bu huzur uçağa binip İnternet’e bağlanana kadar sürdü tabii.

Son bir senedir de kendime o haftaki zihin berraklığını yeniden sağlayacak bir ortam yaratmaya çalışıyorum, ama başarılı olamıyorum. Daha önce sadece belli merkezlerde olan mobil İnternet şimdi Küba’da da yaygınlaşıyor, ücreti çok yüksek olsa bile zamanla bu son çevrimdışı ada da günümüzün gereklerine teslim olacak.

Yapılan bütün araştırmalar sosyal medya ve akıllı telefon kullanımının dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite bozukluğunu daha da tetiklediği yönünde. Bu durumdan mustarip olan biri olarak da “online” dünyaya karşı sadece şahsi küçük tedbirler alarak mücadele etmeye başlıyorum.

........

© Habertürk