We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Babalar ve oğulları

51 3 3
21.10.2020

Geçtiğimiz sene Nisan ayında Hunter Biden’ın MacBook Pro marka dizüstü bilgisayarının üzerine sıvı dökülüyor, bozuluyor. Hunter da tamir için pek çoğumuz gibi Apple mağazalarındaki “Genius”lardan birine değil, yaşadığı Delaware şehrindeki alelade bir bilgisayar tamircisine bırakıyor MacBook’u. Üzerinden aylar geçmesine rağmen de bilgisayarının ne tamir parasını ödüyor, ne de geri alıyor. Dahası, tamirci defalarca denemesine rağmen de bir türlü Hunter’a ulaşamıyor.

Kulağa son derece sıradan gelen bu bilgisayar tamircisi hikayesi belki de Amerikan seçimlerinin kaderinin değiştirecek. Çünkü o bilgisayarın sahibi Hunter başkan adayı Joe Biden’ın oğlu. Bilgisayarın sabit sürücüsünde yer alan bilgilerse Perşembe akşamı Trump’ın Biden’a televizyon tartışmasında saldıracağı malzemeleri içeriyor. Trump’ın seçim kampanyası şimdiden doğrudan Hunter Biden’ı hedef alan ilanlar yayınlamak için 55 milyon doları harcadı. Ortalık fena halde 2016 yılındaki Hillary Clinton’ın e-mail’leri skandalını andırıyor diye düşünüyorsanız yanılmıyorsunuz. Olayın aktörleri bile aynı. Dört sene önce Trump mitinglerinde kalabalık “Tutukla onu!” diye Hillary Clinton hakkında bağırıyordu, şimdi ayın sloganı Biden için atıyorlar. Muhaliflerse bir kez daha Rusya’yı işaret ediyorlar, sızıntılarla Amerikan seçimlerine müdahale ediyor diye.

GÖRÜNTÜSÜ BİLE ÇİRKİN

Hunter Biden haberi aslında bilmediğimiz bir şey değil. Gerçekten bir rüşvet ya da kirlilik olmasa da görüntüsü çirkin. Ama en ilginç kısmı bu haberin nasıl yayıldığı.

Bilgisayarda yer alan yazışmalara göre Hunter Biden babasının etkisini kullanarak kendisine Ukrayna ve Çin’de çıkar sağlamış. Pek tecrübesi olmadığı halde aylık yüksek maaşla yönetim kuruluna atandığı Burisma adlı enerji firmasının yöneticilerini babasıyla görüştürmeyi vaat etmiş. Hunter’ın yönetim kurulunda olduğu dönem Joe Biden da Başkan Yardımcısı olarak ABD’nin Ukrayna politikasını yönetmekle görevlendirilmiş, hatta ülkedeki bir savcının görevden alınmasına kadar karışmıştı. Biden sonradan yaptığı bir konuşmada savcının görevden alınmaması halinde Ukrayna’ya maddi yardımı kesme tehdidinde bulunduğunu övünerek anlatmıştı.

İddialara göre o savcı Burisma’daki yolsuzlukları araştırıyor, ucu da Biden’a dokunduğu için kellesi alınıyor. Gerçi Cumhuriyetçiler aylar boyunca Biden’ların Ukrayna işlerini didik didik etti, sonunda da akladılar. Ama herkesin üzerinde uzlaştığı konu Hunter’ın kimi ilişkilerinin görüntüsünün dahi şık olmadığı.

Burisma yöneticisi “babanla tanışma fırsatı için” teşekkür ediyor Hunter’a. Ama geçmişte mi tanıştırıldı,........

© Habertürk


Get it on Google Play