We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Amerika böyle yönetiliyor

181 6 2
02.07.2020


Washington, D.C.

Trump’ın Başkan seçilmesinden sonra belki de en büyük skandalla sarsılıyor başkent. Cuma gecesi New York Times istihbarat kaynaklarına dayanarak Rusya’nın Taliban’la ilintili milislere Amerikan askerlerini öldürmeleri karşılığında ödül verdiğini yazdı. Haberi takip eden Washington Post da en az bir Amerikan askerinin Rusya’nın koyduğu ödül yüzünden öldürüldüğünü ekledi.

Bir ülkenin bir başka ülkenin askerinin öldürülmesi için ödül koyması başlı başına uluslararası bir skandal, hatta savaş nedeni bile sayılabilir. Bu korkunç olayı gölgeleyen konuysa Rusya’nın Taliban’la işbirliğine dair istihbaratın Trump’a geldiği ama hiçbir adım atılmadığı. Rusya’yla Trump’ın ilişkileri zaten tartışmalı. Rus hacker’ların Amerikan seçimlerini Trump lehine manipüle ettiği artık bir iddia olmanın ötesinde kabul görüyor. Putin’in Trump’ı parmağında oynattığı da.

İşte Cuma gününden beri de Washington’da Cumhuriyetçi ve Demokrat demeden, Trump’a çok yakın isimler de dahil herkes isyan halinde: Tam olarak ne oldu ve Trump ne biliyordu?

SONUNA KADAR İNKAR

Trump önce kendisine bu yönde bir istihbarat gelmediğini söyledi. Daha sonra istihbaratın geldiğini ama ciddiye almadığını söyledi. Kimi iddialara göre Başkan’a yazılı olarak bu istihbarat sunulmuş—Taliban’la ateşkesin anlaşmasından hemen önce. Bir başka iddiaya göre eski Milli Güvenlik Danışmanı John Bolton ta geçen sene bizzat Trump’a böyle bir istihbarattan söz etmiş.

Okumadı ya da dinlemedi, bu da çok önemli değil. Daha evvel Beyaz Saray’da üst düzey görev........

© Habertürk