We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD seçimlerini de CHP kaybedecek

101 2 7
29.01.2019

Amerika’da eşi benzeri görülmemiş bir sol dalga esiyor bir süredir. Demokrat Parti’nin 2020’de başkan adayı olmaya talip isimlerin çoğu soldan çıkıyor şimdilik… Bir önceki seçimde Bernie Sanders’la başlayan rüzgar hız kaybetmeden devam ediyor.

Hala başkan adaylığını düşünen Sanders’ın yanı sıra Harvard’ın efsane hocalarından Elizabeth Warren da aday olmak için yarışacağını açıkladı ve en popüler adaylardan biri. Ülkeyi dolaşıyor ve ikna edici üslubuyla seçmenlere boş vaat değil, rakamlar ve işlerin nasıl çözülebileceğine dair somut öneriler sunuyor. Şaşırtıcı bir şekilde bu üslup seçmende karşılığını da buluyor, zira Warren konusuna hakim ve kuvvetli bir hatip.

Sol rüzgarların bir başka ürünü de Senato’ya seçilen ikinci siyah kadın olan Kamala Harris. O da tıpkı Elizabeth Warren gibi ülkenin en zengin yüzde 1’inden daha fazla vergi alınmasını savunuyor.

Bu vergi meselesi Fransa’daki Sarı Yelekler hareketinin de doğuşunun nedeni. Sosyal devlet zenginlerin vergileriyle işlerken Macron göreve gelir gelmez en varlıklıları rahatlatacak politikaları yürürlüğe koydu. Açığı da orta sınıfın sırtına daha fazla yük bindirerek kapatmaya çalışıyor.

2020’de Amerikan seçimlerinde de dünyada yükselen orta sınıf isyanına karşı sol çözümün belirleyici olması bekleniyor. Tabii sistem izin verirse.

Bu hafta yükselen sol dalganın önüne “grande” bir engel çıktı: Bu engel kendisini bir Starbucks bardağı suretinde gösteriyor.

Howard Schultz

STARBUCKS MİLYARDERİ NEDEN ADAY OLDU?

Hayatı boyunca Demokrat Parti’yi desteklediğini söyleyen milyarder Howard Schultz’u........

© Habertürk