We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

15 yılın sonunda Facebook kalıcı hasar bıraktı

149 7 54
12.02.2019

Zamanın ne kadar hızlı aktığının bir başka kanıtı; Mark Zuckerberg’in Harvard’daki yatakhanesinde kurduğu Facebook bu ay 15 yaşına basıyor. Arada bayağı bir kuşak yetişmiş demek ki. Geçen bu sürede hükümetler değişti, gazeteler battı, diktatörlükler yükseldi, hatta masum insanlar toplu katliamların hedefleri oldu. Bütün bu olayları birbirine bağlayan ortak doku Facebook’un bu sismik değişimin tam ortasında olması.

Kampustaki kızları “Güzel mi değil mi” diye sıralamaya başlayan Zuck’ın aklında dünyanın son 15 yılda yaşadığı bütün toplu felaketlerin sorumlusu olarak anılmak yoktu elbette. Hepimizi birbirine bağlayan bir ağ hayal ediyordu. İnternet her şeyi sunuyordu, arkadaşlık hariç. Nitekim önce Harvard öğrencileri, sonra başka okullar, sonra da hepimiz gönüllü olarak Facebook’a bağlanıp yıllardır koptuğumuz ilkokul arkadaşlarımızla yeniden iletişime geçmekten hiç şikayetçi olmadık. İlk günlerde gönüllü olarak fotoğraflarımızı paylaştık, birbirimize sanal kahveler, hediye paketleri yolladık.

NEWS FEED HER ŞEYİ DEĞTİŞİRDİ

Asıl değişim 2006 yılında bugünkü ana sayfanın şeklini alan “News Feed” özelliğinin hayata geçmesiyle yaşandı. Facebook artık sadece arkadaşlarımızın profilleri arasında gezineceğimiz bir albüm değil, birbirimizin en yaptığını takip edeceğimiz dinamik de bir platforma dönüştü. Zamanla gruplar, notlar geldi ve Facebook bir site olmaktan çıkıp kullanıcıyı kendi içine hapseden, en azından aradığı her şeye karşılık veren bir evrene dönüştü. Blog yazmak da fotoğraf paylaşmak da burada mümkündü; tabii sosyalleşmek ya da çaktırmadan tanımadığımız insanları ya da beğendiğimiz tipleri uzaktan incelemek de.

Facebook’un herkesi birbirine bağlayan açık bir platform idealizmi kısa sürede çirkin yüzünü de gösterdi. “Herkese açık olmak” nefret suçu işleyenlere de kapıyı açmak, onların da sesini duyurmasını sağlamayı gerektiriyordu. Türk ordusunu sevenlere karşı PKK’lıların, Yahudilere karşı anti-semitiklerin de kendilerini ifade edebildikleri bir yere dönüştü Facebook. Birinin sesini duyurabilmesi için diğerinin de varlığı savundu şirket uzun süre.

Mark Zuckerberg

15 sene sonra Facebook’un başını ağrıtan konulardan biri bu. Özellikle 2016’da Trump’ın seçilmesine yol açan data manipülasyonunda Rus hacker’lar Facebook’un “açıklığını” ve “açıklarını”........

© Habertürk