We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Yetmez ama Evet” mezardan diriliyor

66 3 17
23.09.2021


Muhalefet bloğunda birleşme gözükürken birden seçimde kritik rol oynaması beklenen HDP’nin eski eş başkanı Sezai Temelli aradan fırlayarak çorbanın içine sinek misali kondu. Bir yandan “Anadolu’da Görünüm”le büyüyen, devlet propagandasına maruz kalan, hiçbir şekilde Abdullah Öcalan’ı kabul etmeyecek kitleyi idare etmeye çalışan, bir yandan da HDP’yle işbirliği yaparak Türkiye’de barış ortamının sağlanmasına katkıda bulunmaya çalışan muhalefete adeta pusu kurdu. Beğenin beğenmeyin, ama Kemal Kılıçdaroğlu epey bir zamandır ipteki cambaz gibi zor bir denge tutturuyor. Benzer şekilde Meral Akşener de. Bu iki isim de HDP yüzünden hem iktidardan “Teröristlerle işbirliği yapıyorlar,”saldırılarına maruz kalıyor, hem de kendi kitlelerinin eleştirileriyle boğuşmak zorunda kalıyorlar.

Böyle bir ortamda, tam da iktidara göz kırpmak için Temelli çıkıp “Çözüm İmralı’dır,” diye açıklama yapıyor. Çözümün İmralı’da arandığı oldu geçmişte, her devlette olduğu gibi Türkiye’de de teröristlerle gayrı resmi pazarlık barış için bir seçenek olarak görüldü. Devlet televizyonuna Osman Öcalan bile çıktı. Ama İmralı’dan bir çözüm gelmedi. Temelli’nin aradığı yanıtı aslında İmralı değil ama Kandil vermişti zamanında. KCK’dan Cemil Bayık pek kimsenin doğru yorumlayamadığı bir açıklamada “HDP’nin Cihangir marjinallerinden kurtulması” gerektiğini söylemişti. Kastettiği yetmez-ama-evet liberalleri HDP’nin İmralı ve Kandil’den sonraki en büyük bagajı olmaya devam ediyor. Sezai Temelli bu resimde bir bagaj askısı.

HDP LİBERALLERE KALDI

Katılanlar daha iyi anlatır 10 Ağustos 2010’da Muammer Karaca Tiyatrosu’ndaki “Yetmez ama Evet” gövde gösterisini. “12 Eylül’le hesaplaşılacak,” yalanı üzerine kurulu referandumda bir dolu “Cihangirli marjinal” buluşmuş, “evet” propagandası yapmıştı. Lale Mansur’suz karnaval olmayacağı gibi Hale Soygazi de oraydaydı. Oral Çalışlar, Ahmet İnsel, Ferhat Kentel, Baskın Oran, yeşil boya yediğinden beri sokağa çıkamayan Roni, Yıldarado, kendisini bir ara Taraf gazetesinde yazdığı için “genelevdeki bakireye benzeten Oya Baydar ve tabii ki bir toplulukta var oluyorsa bulunduğu topluluğun niteliğini........

© Habertürk


Get it on Google Play