We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

#MeToo hareketinin yerini “blackface” skandalları alıyor

119 4 0
14.02.2019

İngilizce sokak dilinde “Naber n’apıyosun, her şey yolunda mı” anlamına gelecek onlarca ifadeden biri “What’s Gucci?” Ama bu aralar Gucci için hiçbir şey pek “gucci” değil. Alessandro Michele yönetiminde büyük bir sıçrama yapan ve adeta küllerinden doğan marka geçen hafta mağazalarından apar topar fiyatı bin dolara yaklaşan bir kazağı çekmek zorunda kaldı.

Yüzün yarısını kaplayan siyah kazağın dudak açılımı kırmızı bir rujla çizilmiş gibi görünüyor. Daha önce defilede kimsenin dikkatini çekmemişti, ama Gucci’nin web sitesinde satışa çıkınca bu kazağın neye benzediği de anlaşıldı: Beyazların siyahları taklit etmek için çok eskilerde uyguladıkları küçültücü “blackface” makyajına.

Fatih Altaylı bu olayın neden bu kadar büyütüldüğünü anlamadığını yazıyordu önceki gün.

Bir kere zamanlama manidar.

ZAMANLAMA MANİDAR

Amerika bu aralar Virginia Valisi’nin yıllığında ortaya çıkan bir fotoğrafla sarsılıyor. Valinin tıp fakültesindeki kendi yıllık sayfasında iki kişinin göründüğü fotoğraftan biri yüzünü siyaha boyamış, diğeri ise ırkçı terör örgütü KuKluxKlan kostümü giymiş görünüyor. Vali önce kendisinin fotoğraftakilerden biri olduğunu söyledi, sonra geri adım attı ve kim olduklarını bilmediğini açıkladı.

Sanki kendisini aklarmış gibi “O fotoğraftakilerden biri ben değilim ama zamanında Michael Jackson kılığına girip suratıma ayakkabı boyası sürdüm” dedi. “Herkes boyanın çok fazla sürülmeyeceğini bilir, çünkü sonra çıkmaz,” diye bir saçma sapan açıklama........

© Habertürk