We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Zekeriya Altunok’un yürek yakan hikayesi

148 667 0
27.10.2019

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde, terör örgütü PKK tarafından düzenlenen roketli saldırıda şehit düşünce anlaşıldı ‘özel’ durumu. Zekeriya Altunok FETÖ soruşturması kapsamında meslekten ihraç edilmiş bir polisti. 16 ay cezaevinde yatmış, beraat ederek çıkmış ama zorunlu askerlik hizmetini tamamlamış sayıldığı için askere alınmış, sonunda PKK tarafından şehit edilmişti.

Bir devre arkadaşı sosyal medyada şöyle anlattı durumu:

“Zekeriya Altunok ile aynı devreyiz. Biz daha önce askere gidip askerde iken polislere askerlik muafiyetine ilişkin kanun çıkması nedeniyle 2 aylık askerken geri dönenlerdeniz. Açıkta geçen süreyle birlikte 10 yılı tamamlamamıza rağmen bu süreyi saymadılar. Bedelli askerlik imkanından yararlanmak için başvurduğumuzda ‘Siz daha önce askere gidip geldiğiniz için bedelliden yararlanamazsınız’ cevabı aldık. İhraç edilmiş olduğumuz için de lisans durumumuz dikkate alınmadı yani ihraç edilmemiz gerekçe gösterilerek ‘Uzun dönem askerlik yapacaksınız’ denildi.”

Zekeriya Altunok ve benzerlerinin gördüğü muamele şu: “Sana polis olarak güvenmiyoruz, KHK ile ihraç ediyoruz. Özel sektörde de güvenmiyoruz, bu yüzden ihraç edildiğin bilgisi TC kimlik numaranla sorgulama yapan her firmada görünüyor. O firmalara da ayrıca talimat verip ‘KHK ile ihraç edilenlere güvenmeyin, işe almayın’ diyoruz. Ama asker olarak çok güveniyoruz. Kanunen yapılmış saymamız gereken askerliğini icra etmeni istiyoruz. Haklarının çoğunu tanımıyoruz ama bak, en önemli hakkı tanıdık: Ölerek huzura kavuşma hakkı. Nümayişe gerek yok, sonra teşekkür edersin.”

Biraz egzajere ettim ama söyleyin: Yanlış mı?

Zekeriya Altunok, terörist sayılacak kadar şüpheli biriyse neden terörle mücadele için görevlendirildi, terörist değilse neden ihraç edilip hapsedildi, bilinmiyor. Bilinen şu: Terörist olmadığını ancak ölerek duyurabildi.

Sizi bilmiyorum ama ben KHK ile ihraç edilenleri sefilleştirme, yalnızlaştırma, perişan etme tutumuna ve bu tutum her eleştirildiğinde karşımıza çıkan “Eee, naapalım kurunun yanında yaş da yanacak!” rahatlığına akıl sır erdiremiyor ve vicdanıma kabul ettiremiyorum artık.

Daha önce de yazdım, söyledim, ama tekrar özetlemekte sakınca görmüyorum. Tablo şu çünkü, bakın.

15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası geniş çaplı bir ayıklama faaliyetine girişen devlet, sadece casusluk yaptığına veya darbe için zemin oluşturmaya yeltenenleri ihraç etmedi. Yapıyı ‘cemaat’ zannedip sohbetlerine gitmek, öğrenci iken yurtlarında kalmış olmak, çocuğunu okullarına göndermek vs. gibi bir dönem sıradan olan, hatta bazı hükümet mensupları tarafından teşvik edilmiş olan şeyleri FETÖ’cü saymak ve ihraç etmek içi yeterli saydı.

15 Temmuz darbe girişiminde rol almışsınız........

© Habertürk