We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yerli araba ne kadar doğruysa Kanal İstanbul o kadar yanlış

124 68 0
28.12.2019

Yerli arabanın lansmanı da arabanın kendisi kadar havalıydı. 60 yıllık hayaldi. Otomobili tasarlayan mühendisler öncelikle beyin göçü trendine rağmen Türkiye’de kalmaları nedeniyle sonra da akıllı eve entegre olabilen, elektrikli yani ‘doğa dostu’ bir araba yaptıkları için tebrik edilmeli.

Yerli otomobil belki beklendiği kadar çok sipariş almayabilir. Otomobil piyasasının yeni oyunculara alan açamayacak denli ‘dolu’ oluşu nedeniyle, belki ilk anda bekleneni veremeyebilir. Bugün alkışlamaktan avucu kanayanlar o gün yatırımın isabetliliğini tartışabilir. Ben o gün de tartışmayacağım. Çünkü bu otomobili tasarlayan insanımız ‘yolda’ çok şey öğrendi, öğrenecek. O tecrübeler iyi bir regulasyonla başka segmentlerde hatta farklı sektörlerde de kullanılacak.

Dahası ‘biz yapamayız’ duygusunun yerini daha şimdiden daha fazla iyimserlik aldı. Yerli İHA’lar, SİHA’lardan sonra yerli araba, Türk sanayiine duyulan güveni arttırdı. Araba, üretilirken istihdam sağlayacak, ayrıca. İşsizliğin giderek arttığı bir ülkede bütün bunlar yerli arabanın artı hanesine yazılır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a önderlik ettiği bu tecrübe nedeniyle teşekkür etmek gerekir.

Ancak aynısını Kanal İstanbul için düşünmüyorum.

Çünkü faydadan çok zarar ve yeni tartışma getirdiğini ve daha da getirebileceğini düşünüyorum. Şimdiden kutuplaşmanın konusu oldu bile. Sırf İmamoğlu ‘yaptırmam’ demiş diye yapılmalıdır diyen var. Sırf İmamoğlu bu işi politik kaldıraç olarak kullandı diye “O zaman ölümüne kanaaaall” diye yırtınan var. Yok artık.

İstanbul’un hatta Türkiye’nin hayatını etkileyen bir konuya büyükşehir belediye başkanı ile cumhurbaşkanı arasındaki tartışmaya bakarak mı karar verilecek?

Kanal İstanbul siyasetin konusu oldu diye havamın, suyumun, yeşilimin, ‘vergilerimin’, kamu kaynaklarının ferah feza harcanmasının ve bunun beni etkilemesinin konusu olmaktan çıkıyor mu?

EKSİSİ ARTISINDAN FAZLA

O kadar çevre, doğa riski alındı, yaratacağı sosyal sıkıntılara da eyvallah dendi, o kadar enerji, emek ve para harcandı ve kanal yapıldı diyelim. Sürekli örnek verilen Panama ve Süveyş kanalları kadar verimli olacak mı?

Biraz zor.

Panama ve Süveyş kanalları yolu kısalttı, Kanal İstanbul uzatıyor.

Hangi gemi hangi nedenle kolayca geçebildiği boğaz yerine Kanal’ı tercih edecek, hâlâ ikna edici bir cevap duyabilmiş değilim.

İmamoğlu çıkıp 15 madde saydı da bu sayede Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ağzından projeyi dinleme şansı bulduk. Sağolsun kullanılacak materyalin çatlama ve kırılmalara karşı dirençli, esnek bir materyalden yapıldığını, herhangi bir deprem esnasında çatlak oluşmayacağını ve sızan suların Terkos’u Sazlıdere’yi kirletmeyeceğini anlattı. İyi bir lansmandı ama çok geç kalınmıştı. Artık böyle çünkü. Biri bir maraza çıkarmadan kimse lütfedip detayları açıklamıyor. İki goygoy, üç hamaset, vatandaş bize yüzde 50 verdi eh o halde her şeyimize onay verdi savunması ve final. O zaman iyi ki maraza çıkaranlar var. Aksi takdirde önümüze konan çizgi filmden fazlası değil.

Ancak Kurum’un........

© Habertürk