We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Medeniyet tasavvurumuz kalmamış, muhafazakar Disneyland versek olur mu?

60 26 0
21.11.2019

Instagram nedir deseniz, gözlerini uzaklara dikip altına iki dize şiir yazan her orta yaşlı kadın ya da erkeğin ‘ben var ya ben’ diye poz kesebildiği acayip bir sinyalcilik alemi derim.

Bizde böyle kullanılıyor.

Zemin insanları kendisini göstermeye, mümkünse olduğundan farklı göstermeye zorluyor. “Hayatımı çok seviyorum çünkü acayip eğleniyorum”, “Ben aslında bildiğiniz gibi değilim, içimde ne fırtınalar kopmakta” şeklinde özetlenebilecek üç beş tema etrafında şekillenen paylaşımlar ağırlıklı olarak herkesi kendi hikayesinin yıldızı, artisti gibi sunma amacına hizmet ediyor. Gençler ise instagram fenomenliğinin pekala gelir de getirebileceğini öğrenmiş durumda. Instagram’da başlayan makyaj malzemesi tanıtma, cilt bakım ürünü tavsiye etme işi yeterli takipçi ile youtuber’lığa tahvil olduğunda sohbetiniz de kıvamlı ise bir Danla Bilic olmanız mümkün. Bu işin giysi, mekan tanıtımı versiyonları da var ki, konumuzun tesettür firmalarına modellik yapan başörtülü fenomenlerle kesiştiği yer tam da burası.

Son günlerde videoları ile kasıp kavuran Büşra adlı hanım kızın ünlenmesi de bu şekilde olmuş. Giysi tanıtmış, belli ki bazı tesettür firmalarına modellik yapmış, sonra işi büyütmüş. Sosyal medyayı kullanarak, ürün ve mekan tanıtma işinden gelir elde ediyor, iyi de kazanıyor.

Zengin görünüşlü mekanlarda çekilen videolar, mutantan mevlidler, bebeğe takılan tek taşlar derken, başkalarının benzer ‘şatafat’ videoları da bu hanımın hanesine yazılmaya başlandı. Büşra Çalar’ın insan olduğu bile hatırlanmıyor şimdi, o derece ağır bir nefret diline maruz kalmış durumda.

BÜŞRALAR, KÜBRALAR, FEYZALAR…

Tartışma götürmez bir gerçek var. O da başları türban şeklinde sarılı ama pahalı abiye kıyafetler kanat takmış dansçılar arasında daracık kıyafetleriyle hoplayıp zıplayıp kıvırarak kına gecesi partisi veren genç kızlar, pahalı mekanlarda gerçekleştirilen “Hamileyim ve kocam beni çok seviyo” videoları, türbanının üzerine ‘fascinator hat’ kondurup bileğine burma bilezik takmalar ve bu türden haller içerdikleri sakillik, gösterişçilik ve kabalıkla instagram’dan ziyade tik tok’a yaraşır haldeler.

Muhalefetin tabanı rüküşlüklerle alay ederken ve seremonilerin maliyetine öfkelenirken dindarlar başörtüsünün işaret ettiği hayatla, dinselliğin ima ettiği sadelik ve tevazudan kopuşla ilgili ağır eleştiriler yapıyor.

İnsanın kanına dokunuyor tabii. Hazmetmek şu açıdan güç. Meşruiyetini ‘başörtülülerin haklı mücadelesi’nin oluşturduğu bir davadan, üniversite önlerinde cop yiyen başörtülülerin mağduriyet anlatısından lüks ve refah göstergeleriyle donanmış yaşantısını herkese göstermek isteyen genç başörtülülerin evrenine geçilmiş. Manzara sıkıntılı. Dindarlar para pul, gösterişçilik, israf ile ilişkilerini sorgulamalı. Ama bildik başörtüsü düşmanlıklarını püskürtecek bir yer bulmanın........

© Habertürk