We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Harekattan sonra: Değişen dengeler, potansiyel riskler

49 3 0
19.10.2019

Barış Pınarı Harekatı ve akabinde gerçekleşen mutabakat, Türkiye’nin sadece sahada değil, masada da başarılı olabileceğini gösterdi.

Harekat ve akabindeki mutabakat PYD’nin kantonlaşma planını olabilecek en az hasarla bozmayı başarmış durumda. Türkiye’nin sınırları dibinde, Türkiye’deki Kürtleri provoke edebilecek bir PYD-PKK devletinin kurulmasını önlenmiş oldu. Mutabakat, güvenli bölgenin nereden başlayıp bittiğini çok net ortaya koymasa da, net olan şeyler var: Türkiye 120 saatlik bir süre için operasyona ara verecek ve bu zaman diliminde YPG yaklaşık 32 kilometre derinliğinde oluşturulacak olan güvenli bölgenin gerisine çekilecek. Çekilme tamamlandıktan sonra da Türkiye tamamen operasyonu durduracak, ABD de, Başkan Donald Trump'ın imzasıyla yürürlüğe giren yaptırımları geri çekecek. Mutabakatın anlamını ve getirdiği kazanımları dünkü yazımda anlattım.

Öte yandan risk potansiyellerinden de bahsetmek lazım. Zira, sahadaki dengeler ciddi şekilde değişti ve Türkiye daha dikkatli dans etmek zorunda kalacağı bir döneme giriyor.

22 Ekim’de Rusya ile görüşme var.

O Rusya ki, Moskova’da PYD’nin ofisi var. Artı, Rusya Şam ve YPG’yi buluşturarak, rejimin YPG’nin çağrısıyla Önce Menbiç’e sonra Kobani’ye girmesini sağladı. Artık Kobani ve Menbiç Esad’ın elinde. Daha genel olarak şöyle bir resim var: ABD’nin “Ben artık kuzey Suriye’de yokum” dediği bir noktada, Fırat’ın doğusunda artık Esad rejimi ve Rusya var.

BU KEZ DE ESAD’LA BURUN BURUNA…

Suriye’deki potansiyel legal Kürt siyasi hareketinin ve illegal PYD’nin Suriye rejiminin ve dolayısıyla Rusya’nın kontrolüne girmesi, ABD’nin stratejik emellerini ötelediği ölçüde iyi bir gelişme. Suriye’nin başında bulunan Esad’a........

© Habertürk