We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Göbeklitepe: Kültür diplomasisinin İsviçre çakısı

41 5 0
29.11.2019

İtiraf edeyim, dünyanın en eski yerleşim yeri olduğu ortaya çıkan Göbeklitepe’yi yeni gördüm. Yıldız Sarayı Vakfı Başkanı sevgili Zeynep Karahan Uslu’nun daveti sayesinde Göbeklitepe yılı ilan edilen 2019’u ancak son düzlükte yakaladım diyebilirim. ”Göbeklitepe: İnsanlık Tarihi Yeniden Yazılıyor" adıyla Yıldız Sarayı Vakfı tarafından yürütülen, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ve Yunus Emre Enstitüsü paydaşlığında yürütülen proje vesile oldu.

Kazıyı Almanlar yaptı, ama söz konusu proje İtalya ile Urfa arasına önemli bir köprü kurdu. Takip edebildiğim kadarıyla önce Roma’da uluslararası tanınırlığa sahip Türk ve İtalyan fotoğraf sanatçıları İzzet Keribar ve Francesco Cicconi'nin çektiği Göbeklitepe fotoğraflarından oluşan bir fotoğraf sergisi düzenlendi, kazı çalışmalarında yer alan arkeologların yer aldığı paneller, Klasik Batı müziği ve Urfa ezgilerinden oluşan konserler vs gerçekleşti. 25-27 Kasım tarihleri arasında da İtalyan seyahat acentası sahipleri, İtalyan seyahat bloggerları, İtalyan seyahat yazıları yazan köşe yazarları Şanlıurfa’da konuk edildi.

Zeynep Karahan Uslu

Kültür Bakanı Yardımcısı Sayın Ahmet Misbah Demircan’ın da katıldığı etkinlikleri organize eden Yıldız Sarayı Vakfı Başkanı aynı zamanda eski Urfa Milletvekili Zeynep Karahan Uslu’nun çabaları Urfa’yı Türkiye turizmi açısından vazgeçilmez bir destinasyon haline getirme amacını taşıyor. Ama sadece bu değil.

“Türkiye tarih ve kültür mirasını şu ankinden çok daha yükseğe çıkarılabilecek bir ülke ve bu alana verilecek her katkı turizm kadar politik konumlanışımızı da geliştirir” diyor Zeynep Hanım.

Haksız da değil.

Medeniyet tarihi, insanlığın kendisini aşan bir gücü araması, onan inanması ve inancı doğrultusunda bir gündelik hayat inşa etmesi ile senkronizedir. Bu açıkhava müzesi de MÖ 6600 yılında da insanların ibadet ettiğini, hayatlarını ibadetleri çerçevesinde örüntülediklerini gösteriyor. Yani, Göbeklitepe, ülkemiz için hep kullanageldiğimiz ‘medeniyetlerin beşiği’ kavramını cisimleştiren ve hatta bir derece daha ileri taşıyan bir buluntu. Daha olumlu uluslararası........

© Habertürk