We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gardiyanlar

123 162 0
26.04.2019

Tüm zamanların en güzel fantastik edebiyat eserlerinden olan “Yüzüklerin Efendisi” üçlemesinin yazarı Tolkien’i, kitabını bastığı günlerde eleştiri yağmuruna tutarlar. Derler ki, dünya iki büyük savaş atlatmış sen ise oturmuş fantastik roman yazıyorsun, kaçış edebiyatı yapıyorsun.

Tolkien’in cevabı efsanedir. O sırada önce gözlük camlarını sildiğini purosundan bir nefes alıp gülümsediğini hayal etmişimdir hep.

“Kaçış fikrinden en çok kim rahatsız olur?” diye sorar önce.

Sonra yapıştırır yanıtı: “Tabii ki gardiyanlar.”

Uzatmayacağım, konumuz Türkiye.

Türkiye bir gardiyan enflasyonu yaşıyor.

Sırtını iktidara yaslayan propagandistlerin sesi seçilmiş vekillerden çok çıkıyor. Gardiyanların detone sesleri kendi çıkarından başka her şeyi düşünenlerin, iktidar ve muhalefet cenahının makul efendi iyi insanlarının kısık seslerini bastırıyor. Seçim kanunlarını bastırıyor. Hukuku bastırıyor. Merhameti bastırıyor.

AK Parti çevresine dün yaklaşmış olanlar, çocuğunun adını Deniz Baykal hayranlığından mütevellit Deniz koymuş olanlar bile misal, AK Parti’yi vesayetlerin boyunduruğundan kurtarmak için varını yoğunu seferber etmiş olanlara hesap sormaya, vatanseverlik taslamaya, itham ve çamur atma densizliğine soyunabiliyorlar. Bu ve benzerleri halkın reyini alarak Meclis’e girmiş ve AK Parti’nin dünya sathındaki meşruiyetini korumak için çalışan Mustafa Yeneroğlu gibi vekillere bile saldırıp had bildirmeye kalkıyorlar.

AK Parti’yi gücü tamamen ele geçirdiği zamanda değil, zor zamanda savunmuş, AK Parti’nin içinden çıktığı değerler tüm topluma dayatılmış iken değil, o değerleri dışlayanların güçlü olduğu zamanlarda/mecralarda yüklenip taşımış kişileri acımasızlıkla itham ve infaz edebiliyorlar. Erdoğan’ı, ülkeyi, devleti ve devletin kaynaklarını da kendilerine özgüleme (tercümesi: kapasiteleri yettiği kadar sömürme) derdinden bitap düşmüş halde, zeka seviyesi düşmüş, telaşlı bir çocuksuluk içinde “normalleşmeyi”, “iyileşmeyi”, “ıslahı” geciktiren ya da engelleyecek olan ne varsa ona yatırım yapıyorlar. Önce havayı enfekte ediyorlar, sonra enfeksiyona yakalanmış insanlara ihtiyaçlarını temin edermiş........

© Habertürk