We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Depremden sonra hayat var mı?

54 6 0
29.09.2019

26 Eylül günü depreme üç katlı bir binanın ikinci katında, kalabalık bir devlet dairesinde yakalandım. İnsanlar o kadar çok panik oldu ki, merdivenleri üçer beşer inen bir kalabalığın ortasında ezilme tehlikesiyle yüzyüze geldim. Yaşadığım en büyük çaresizlik ise ne oğluma, ne okuluna, ne eşime, ne anneme telefonla ulaşamadığım o saniyeler oldu. Daha şiddetli ve yıkım getiren bir deprem söz konusu olsaydı çaresizliğim ve endişem daha da büyük olacaktı. Sonra, en küçük krizde yolcu almayı bırakan sarı taksi işkencesiyle uğraştım. “Trafik kötü” diyerek alacakları ücretten de vazgeçme pahasına yolcu kabul etmiyorlardı. En sonunda biri razı oldu, haklıydı, en yakın metro istasyonuna varmam 45 dk sürdü. Metro ve tramvay kullanarak Taksim’e gelebilmem iki buçuk saat sürdü.

Şehrin ciddi bir panik eğitimine ihtiyacı var.

5,8’lik bir deprem bile İstanbul’u birkaç saat felç etmeye yetti.

Sonra bir de ne görelim? Zihinler de mefluç.

Deprem toplanma alanlarının azaltılmasından şikayet etmek, panik olmak, "Bir de deprem sonrası var, diyelim ki sağ kaldık, sonra?” diye sormak dahil, yetkililerin sorumluluğunu hatırlatan her tutum kimilerinin gözünde ‘Beka’ torbasına atılmış, öyle işlem görüyor. Bazı televizyon ekranlarında HAARP tartışmaları döndü ve “Acaba dış güçler bize deprem mi yapıyor” konusunu ele almaya değer bulanlar oldu diyeyim, vahametin boyutunu anlayın.

Deprem gibi ciddi bir tehdit bile Cumhur ve Millet ittifakı gerilimi üzerinden okunup, kitleleri yeniden bölmek ve hizaya getirmek için kullanılacaksa vay halimize.

Bakın, 99 depreminden sonra önemli hale gelen deprem sonrası toplanma alanları 2016’dan itibaren oranında azalmış. AVM filan olmuş. Bu büyük bir problem. Bu konuda İstanbul’u yöneten geçmiş idareciler de, onları kendi haline bırakmadığı bilinen Ankara da bu tablodan sorumludur. Önce bu kabul edilecek bi’ zahmet.

Ancak kentsel dönüşümle beraber yapılan yapıların deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmesini sağlayan da AK Parti hükümeti ve bazı AK Partili belediyeler oldu. Sadece Esenler’de -ki deprem olasılığında en çok can kaybı yaşanacak belediyeydi- bu noktada ciddi........

© Habertürk