We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

BİSAV'a kayyum kararı ve "Ama bakın yasa var" açıklamasının tuhaflığı

39 23 0
24.01.2020

Bu da oldu, Şehir Üniversitesi’nden sonra Bilim Sanat Vakfı’na da (BİSAV) kayyum atandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne göre bu işlem vakfın varlıklarını ‘koruma’ işlemi ve işlem yasalara uygun. Neyi kimden hangi amaçla korudukları meçhul olduğu için doğal olarak muhafazakar camia isyanda.

Nitekim eski AK Parti milletvekili Hüseyin Kocabıyık’tan eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e varana kadar ‘camia’ daha önceki hadiselerde göstermediği kadar net bir tepki verdi. Bu yelpazenin ilginç yanı bugüne kadar hiçbir politik tartışmanın içinde yer almamış kişilerin de refleks göstermesiydi. Çok sayıda tweet “Bu hesabı bilenler fark etmiştir, bugüne kadar hiç siyasi paylaşım yapmadım, politik tartışmalara taraf olmadım ama BİSAV’a yapılan…” diye başlıyor, bu mealde sesler yükseliyordu.

Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı, İHH, İnsan ve Medeniyet Hareketi, İstikamet Vakfı, Mazlumder, Medeniyet Vakfı ve Umran Hareketi ne dediği belli, lafı dolandırmayan ve süreci ‘akıl tutulması’ olarak niteleyen bir metin yayınladılar. Bir kısmı şöyle:

“Gönüllülüğün esas olduğu vakıf kültüründe isimler de mekanlar da geçicidir. Bilim ve Sanat Vakfı’nı kuranlar elbette çalışmalarına başka bir isim ve mekanda devam edebilirler, ancak vakıflara siyasi saiklerle yaptırım uygulanması yüzlerce yıllık vakıf kültürünü ve vakfetme düşüncesini zedeleyecek bir uygulama olup asırlara meydan okumuş vakıf kültürünün tehlikede olduğunun işaretidir.

Yaşanan süreç maalesef İslami camiaya karşı güveni ciddi manada zedelemektedir. Kazananı olmayan; ama kaybedeni İslami camia olan bu sürecin bir an önce suhulete kavuşması en büyük arzumuzdur.

Siyasi olarak yaşanan rekabet, binlerce insanı ve kurumu tedirgin etmektedir. Yaşananların vakıf kültürümüze ve geleneğimize büyük bir zarar vereceği aşikardır. Bir akıl tutulması olarak gördüğümüz bu süreç devam ettirilmemelidir.”

STK’LARIN HAKLI İTİRAZI

Ne oldu da söz konusu sivil toplum dernekleri artık yeter dedi?

İlk sebep düşünce ve yaşam düsturlarımızı oluşturan geleneğimizde gönüllülük esasına göre sadece Allah rızası gözetilerek idame ettirilen vakıfların kutsalla alakasıdır. Vakfa dokunulmaz. Vakıfların bu kadar yaygın kabul görmesinin altında şöyle bir hadisi şerif de var. “İnsanoğlu öldüğü zaman, bütün amellerinin........

© Habertürk