We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Asitle amaçlanan kadını ‘medeni’ olarak öldürmektir

22 4 0
13.01.2020

Bir kadın tecrübesi ve tecrübeden kaynaklı bir korku var artık memlekette: Eşten, arkadaştan ayrılıyorsan gözün bidonda, pet şişede olmalı!

Kendini koruyacaksın!

Diken üzerine gezeceksin!

Gözlerin hep etrafı tarayacak!

Çünkü terk edilen erkek arkadaş, sevgili bazen de eş, görüşmek isteyip bir buluşma ayarlayarak ya da daha kötüsü eve gidiş dönüş yolunu bildiği için apansız karşına çıkarak yüzüne kezzap, asit benzeri bir sıvı atabilir.

Asit, kezzap ve benzeri sıvılar hangi hukuki sonucu doğuracağı bilinerek seçilir ve sadece ‘kadın’a karşı kullanılırlar.

Asit, kezzap ve benzeri sıvılar sadece ‘kadın yüzüne karşı’ yapılacak saldırıların silahlarıdır. Kadına “Benden sonra kimse sana bakmayacak” hükmü kesmek için kullanılırlar.

Asit, kezzap ve benzeri sıvılarla yapılan saldırılarda kadını fiziksel olarak öldürmek değil, bütün bir ömrü ‘medeni ölü’ olarak geçirmesi hedeflenmektedir.

Bu saldırılar yoluyla kadının başkası tarafından sevilmesi yasaklanır. Başkasıyla evlenmesi, hatta anne olması imkansız hale getirilir. Yüzü kezzap yoluyla eritilmiş kadının toplumla kaynaşması, sağlıklı sosyal ilişkiler kurması, hatta kariyer yapması zorlaşacaktır; saldırıyı gerçekleştiren tam da bu sonucu isteyerek hareket etmektedir.

Çünkü bilmektedirler, bu sıvılar, göz ya da kulağı işlemez hale getirir, yüzü mahveder ama muhatabın fiziki ölümünü garanti etmez.

Fiziksel olarak öldürmeye yetmez. Hakim adli tıp ve doktor raporuyla belgelenmedikten sonra, fail mağdurun başını içi asit dolu varile sokmadıkça ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçu oluştuğuna hükmedemez, önüne gelen raporlarla, “Hayati tehdit yoktur” diyen analizlerle bağlıdır.

Kadını ‘medeni ölü’ haline getirmek diye bir suç tanımı da henüz yapılmış olmadığı için, genellikle TCK 86’daki ‘kasten yaralama’ suçunun cezası TCK 87’deki ‘neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama’ hükmü uyarınca artırıma tabi tutulur.

Berfin Özek’e de aynısı oldu.

İskenderun'un Buluttepe Mahallesi 390 Sokak'ta 15 Ocak'ta, dershaneden çıkıp evine giden Berfin Özek'in yolu, eski erkek........

© Habertürk