We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Öcalan’ın mektubu 23 Haziran parantezine sıkıştırılamaz

150 0 0
21.06.2019

Abdullah Öcalan’ın mektubu gündeme bomba gibi düştü. Bu mektup sürpriz mi? Hayır. Benim köşemin düzenli okurlarının bu habere şaşırmadığına eminim.

YSK İstanbul’da yeniden seçim kararını açıkladığı gün, yani 6 Mayıs 2019 tarihinde Öcalan’ın avukatları ile uzun bir aradan sonra görüşmesinin haberi düşmüştü.

Ben o gün Habertürk canlı yayınında Öcalan’ın yeniden Kürt meselesinin çözümü için devrede olduğunu ve hatta hukuken müsait olsa İmralı’nın görüşünün, HDP’nin İstanbul adayı çıkarması yönünde olduğunu ifade etmiştim.

Bu açıklamam üzerine ortalık karıştı ve HDP’nin özellikle kimi Türk milletvekilleri bana bu gerçeği dile getirdiğim için çok kızdı.

Ardından ben HDP’nin ve Kandil’in ne düşündüğünü bilmediğimi yazdım. Fakat sadece Abdullah Öcalan ile ilgili kısımda söylediklerimde kendimden emindim. Nitekim şimdi haklı olduğum anlaşıldı.

Türk devleti ile Öcalan arasında yeni bir durum oluştuğunu fakat bunun asla yeni bir çözüm süreci olmadığını da ifade ettim.

KISA VADELİ DÜŞÜNMEYELİM

Dün açıklanan mektup ile beraber süreç tahmin ettiğim gibi ilerliyor. Gelişmeleri sadece 23 Haziran ile sınırlı tutmak çok yanlış olur. Bilakis Kürt meselesinin çözülmesi için 2019-23 dönemini ilgilendiren bir mesele bu. Toplumsal barış adına önemli bir basamak bu mektup.

Öcalan açıkça HDP’yi parti olarak 23 Haziran seçiminde tarafsız kalmaya çağırıyor. Ne AK Parti-MHP cephesine ne de CHP-İYİ Parti cephesine payanda olmamaları gerektiğini söylüyor. Hiç lafı eğip bükmeye gerek yok.

HDP’NİN KURULUŞ İLKESİNE ATIF

Aslında Öcalan’ın tavrı HDP’nin kuruluş felsefesini ifade eden düşünceden başka bir şey değil. İkiye bölünmüş ve kutuplaşmış Türk siyasetinde hiçbir kanatta yer almama yani üçüncü yol tavrı HDP’nin kuruluş ilkesiydi.

Parti yönetimi ve Kandil ise bu kuruluş felsefesini bozarak CHP-İYİ Parti cephesinden yana olma kararı aldı. Ekrem İmamoğlu’nu çok açıkça destekliyorlar. Selahattin Demirtaş da CHP-İYİ Parti cephesinin yanında duruyor.

Öcalan HDP camiasının tartışmasız lideri olduğu için de bu mektuptaki net mesajları çevirerek tevil etme gayretine giriyorlar. Asrın Hukuk Bürosu da iki arada bir derede kalmış ve sıkışmış vaziyette.

YENİ BİR UMUT MU DOĞUYOR?

Yarın akşam İstanbullu Kürt seçmenin nasıl tavır koyduğunu Habertürk TV’de tahlil edeceğiz ama Öcalan’ın mektubu her açıdan detaylı incelenmeli. Bu iş sadece 23 Haziran İstanbul parantezine sıkıştırılmamalı.

Kürt........

© Habertürk