We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Almanya’ya 25, İngiltere’ye 30 milyon doz aşı, peki ya bize?

82 3 2
23.10.2020

Aylardır beklenen grip aşısı geldi ancak kim alacak, nasıl alacak?

Kanser hastaları, 65 yaş üstü binlerce kişi "Bize neden yok?" diyor.

Ortalık da kafalar da karışık…

Etrafımda bırakın 65’i, 75 yaş üstü ve birkaç kronik rahatsızlığı olduğu halde ismi listede çıkmayan insanlar var. Aşı almaya hak kazanmış kimseye henüz rastlamadım.

Peki o zaman kimler yaptırabilecek bu aşıyı?

Türkiye’ye kaç doz aşı geldi? Kaç daha gelecek? Avrupa ülkelerinde kaç doz var?

Hem Sağlık Bakanlığı’ndan son veri ve bilgileri aldım hem de Avrupa’daki rakamları araştırdım.

Bize ilk etapta gelen doz sayısı 1 milyon 350 bin. Bu rakam zaten açıklandı. Sağlık Bakanlığı önümüzdeki dönemde ikinci etabın geleceğini söylüyor. Bu sayı yaklaşık 2 milyon olacak deniyor.

Geçen sene yaklaşık 1,5 milyon doz gelmiş. Pandemi olmadığı için ciddi bir tedarik açığı yaşanmamış. Fakat bu sene herkes sıraya girince işler karıştı.

Bu ilk 1 milyon 350 bin aşıyı kimlerin alacağını da öğrendim: Organ nakli olanlar, aktif kanser hastası olup başka kronik rahatsızlığı bulunanlar ve 65 üstü birden fazla kronik rahatsızlığı olanlar.

Aşıyı alıp alamayacağınızı ve nasıl alacağınızı öğrenmek için e-nabız sistemini kullanmanız gerekiyor. Risk durumunuzu e-nabızdan öğrenebilirsiniz.

Çok önemli diğer bir nokta hekimin manuel reçetesinin aşıyı almak için yeterli olmaması. Muhakkak Reçetem Sistemi üzerinden yazdırma şartı var..

SAĞLIK ÇALIŞANLARI RİSK GRUBU DEĞİL Mİ?

Dikkatimi çeken en önemli noktalardan biri aşıda sağlık çalışanları için ilk etapta özel bir kontenjanın ayrılmamış olması.

Covid sürecinde en büyük risk gruplarının başında sağlık çalışanları geliyor. Özellikle pandemi hastanelerinde görevli olanlar listenin en üstlerine yazılmalı. Ancak maalesef şu aşamada onlara aşı yok. Yalnızca yoğun bakımda görevli olanlar deniyor ancak henüz kim nasıl alacak ile ilgili bilgi paylaşımı yapılmış değil.

Sağlık sisteminin çökmemesi için öncelikle sağlık çalışanlarını korumamız gerektiği başından beri söylenirken onlara yeterli aşı........

© Habertürk


Get it on Google Play