We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Kabil’i almanın bu kadar kolay olacağını biliyorduk”

66 10 1
23.09.2021

İstanbul’a dün öğlene doğru vardık. Dönüş hikayemiz, orada gördüklerim, konuştuğum kadınlar… Yazacak çok şey var.

Ancak önce günlerdir paylaşma heyecanı duyduğum bir röportaj ve görüntülerle başlamak istiyorum.

Kabil’de üçüncü akşamımızdı. Taliban’ın çeşitli yetkilileri ile görüşme talebimizi birkaç kanaldan iletmiş, hükümet sözcüsü Zaibullah Mücahid ile yaptığımız röportajı yayınlamıştık. Akşam bir yemek yiyip ertesi güne hazırlanmayı planlıyorduk.

Tam o sırada mihmandarımız Habibullah’ın telefonu çaldı. Uzun uzun bir şeyler konuştu telefonda. Sonra bana döndü ve “Taliban’ın Kabil, Kapisa, Pençşir ve Pervan bölgelerinin askeri komutanı Kari Selahaddin el-Eyyubi ile size bir görüşme ayarlamaya çalışıyorum. Birazdan haber gelecek” dedi.

Bahsettiği, Taliban içinde çok büyük bir isim. Yakın zamanda kontrolü sağladıkları Pençşir’deki operasyonu yürüten komutan. Dolayısıyla pek ihtimal vermedim kabul edeceğine. Ancak biraz sonra Habibullah’a hakikaten haber geldi. Komutan çok meşgulmüş ama bizi görecekmiş. Saat 10’da bekliyormuş.

RÖPORTAJ İÇİN YOLA ÇIKTIĞIMIZDA GENERAL DOSTUM'UN İŞGAL EDİLEN KÖŞKÜNE GİTTİĞİMİZİ ÖĞRENDİK

Gece 10 Kabil için çok geç bir saat. Dışarıda olmak pek tavsiye edilmiyor. Mihmandarımız “Onlar bizim için güvenliği sağlıyor Nagehan Hanım, zaten Kabil’deki tüm birliklerin emrinde olduğu bir isme gidiyoruz” dedi.

Yola çıkınca da bombayı patlattı. “Röportajı Taliban’ın en büyük düşmanlarından, eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Özbek General Abdürreşid Dostum’un malikanesinde yapacağız.”

O malikane, Taliban işgal ettiğinde kendi yaptıkları paylaşımlarla haber olmuştu ancak içinden görüntü alan gazeteci bugüne kadar bildiğim kadarıyla olmadı.

Yaklaşık beş dakika sonra malikaneye vardık. Eskiden o sokağın olduğu yerde bir duvar varmış ve kimse giremiyormuş, şimdi ise sadece kapısında bir bekçi kulübesi, kulübenin içinde, etrafında ve önündeki kamyonette eli silahlı Taliban mensupları vardı.

Röportaj yapacağımız komutanın yardımcısı bizi kapıda bekliyordu. Selamlaştık ve içeri buyur edildik.

GÖRDÜĞÜMÜZ MANZARA İNANILMAZDI

General Dostum’un gösterişli malikanesinin dev akvaryumlarla kaplı salonu baştan aşağı eli silahlı Taliban mensupları ile doluydu. Kimi koltuklara uzanmış, kimi oturuyor, kimi ayakta…

Hepsi dönüp baktı. Röportaj için davet edilmiş olsak da insan o kadar silahın arasında ister istemez çok tedirgin oluyor. Yavaşça ve hepsine “selamun aleyküm” diyerek ilerledik. Sakince akvaryumlu salonu yürüdük ve arka taraftaki gösterişli salona geldik. Burada da dev bir televizyon, oymalı koltuklar ve en az 30 silahlı Taliban mensubu vardı. O salonun içinden başka bir kapı açıldı ve karşımızda el Eyyubi, Taliban’ın bayrağı altında bizi bekliyordu.

El Eyyubi Taliban’ın içindeki Özbeklerden. Özbek bir Taliban komutanı meşhur Özbek General Dostum’un evini ele geçirmiş… Buna dair de kameralar kapandıktan sonra çok çarpıcı bir anısını anlattı. Ama önce Özgür Balaban ile birlikte kamera eşliğinde yaptığımız röportaj…

Bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Siz Taliban’ın merkezi bölge askeri sorumlususunuz, dolayısıyla sahaya çok hakimsiniz. Dünya sizin bu kadar hızlı kontrol sağlamanızı beklemiyordu. Nasıl bu kadar kolay oldu? Direnişle karşılaşmadan bu kadar kısa sürede hakimiyet sağlamayı siz bekliyor muydunuz?

Öncelikle hoş geldiniz. Afganistan’ın birçok şehrini ele geçirmiştik zaten. Büyük şehirleri almamız o nedenle zor olmadı. Bu kadar kolay olacağını biliyorduk. Zaten çoğu yeri almıştık ve eninde sonunda hakimiyet sağlayacağımızdan emindik. Sadece başkent ve birkaç büyük şehir onların elindeydi. Sosyal medya ve diğer iletişim araçları da onların kontrolünde olduğu için bizim yaptığımız faaliyetleri........

© Habertürk


Get it on Google Play