We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yürümek ile gitmek!

60 3 0
12.07.2020

Nehir zamanla genişleyip göle mi dönüşmüş, göl büyüyüp deniz mi olmuş bilmiyorum; boz bulanık bir suyun kenarında uzayan yol nerede bitiyor onu da bilmiyorum.

Yürüyorum nehir boyunca.

En çok söğüt ağaçları yaşlanıp düşmüş suya. Asırlık gövdeleri su kenarında sığ sularda sırtı dışarıda kalmış timsahlara benziyor. Düştükleri yerde gövdelerinde çıkan filizler zamanla başka gövdelere dönüşmüş, gövde gövdenin içinden çıkmış, böyle böyle her yeri kaplamış söğütler, adım atacak yer yok kıyıda. Kalan boşluklarda nilüferler çıkmış su yüzüne. Geniş yapraklarının arasından kafasını uzatmış gövdeleri yeşil su yılanları sanki; çiçeklenmemiş henüz, tomurcukları ha patladı ha patlayacak.

Suya muntazaman yayılmış yaprakları insanın gözüne yapma bir göle serpiştirilmiş yapma yapraklar gibi görünüyor. Arada bir yeşil küçük kurbağalar zıplıyor yapraklara, viyakladıkça o yapraklar uçan bir halıya dönüşüp onları masal diyarında gizemli bir yolculuğa çıkacaklarmış gibi geliyor insana.

Nehir boyunca yürüyorum. Bir menzil belirlemedim kendime, bir amacım yok. Ayaklarım götürüyor beni işte bir yerlere.

Yolun sol yanında gürgen ağaçları var. Bir sürü kavak bir de... Ama kavaklar benzemiyor bizim kavaklara, “ardından ıslık çalmıyorlar.” Kafamı kaldırıyorum gökyüzü yok, yeşil ağaç yapraklar örtmüş sanki semayı.

Gitmekle yürümek aynı şey değildir. Yürüyüşte hüzün yoktur. Hüzünlü olan gitmektir.

Bir protesto yürüyüşünde menzil önemli değildir, önemli olan yürüyüş halinin kendisidir. Bir tür gösteridir yürüyüş, başkalarına varlığını hissettirmek, bakın biz ne kadar kalabalığız demek için yürür insanlar toplu halde.

Oysa gitmek öyle değildir. Gidişte menzildir önemli olan, bir hedef belirler insan kendine, oraya vardığında da yol biter. Ondan sonra oturur, geride bıraktıklarına şarkılar, şiirler yazarsın. Bazen de adresi bütün yer küre olan bir açık mektup kalır senden geriye.

Ben gitmiyorum, yürüyorum sadece.

Giden Stefan Zweig’tı.

........

© Habertürk


Get it on Google Play