We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şaşırmamak!

74 1 0
07.10.2020

Günümüzde artık herkesin tek bir amacı var; bir başkasını şaşırtmak!

Sıklıkla şöyle haberler duyuyoruz her şeyimizi bir cep telefonuna sığdıralı beri:

“Uçurumun başında selfi çekeme isteği felaketle sonuçlandı.”

Dursun direksiyonda, karısı Döndü yanındaki koltukta, hava güzel, tatlı bir sonbahar meltemi esiyor, karı koca köydeki akrabalarını ziyaret etmeye gidiyorlar. Yolun solunda muhteşem bir manzara var, dağ başından geçiyor yol, sol taraf uçurum… “Dursun, dur da bir selfi çekelim şu manzarada” diyor Döndü. Sıkıysa durmasın Dursun, duruyorlar, uçurumun başına kadar gidiyorlar, bir adım sonrası felakettir ama o sırada felaket ikisinin de umurunda değil, varsa yoksa elti veya dünürü şaşırtma dürtüsü; fotoyu çekecekler, sosyal medyalarında yayınlayacaklar, dünür de elti de görecek, ikisi de çok şaşıracak ama şaşırdıklarını belli etmeyecekler, yine de mecburi “beğenecekler”, “beğenmezlerse” onların da sarı öküzü ortalarına alarak çektirecekleri selfilerini Dursun ile Döndü “beğenmeyecek”, bu karşılıklı “beğenmeme” krizi büyük bir aile faciasına yol açabilir, neyse şimdi bunları düşünmenin sırası değil, “Dursun biraz daha yaklaş bana, Dursun tut beni, Dursunnnn”, Döndü için artık çok geç, “Döndüüüü!”

Yol kenarında boş arabayı bulan meçhul bir yolcu, Dursun ile Döndü’nün cesetlerini uçurumun dibinde bulacak.

Peki bu haberi duyan bizler şaşıracak mıyız? Katiyen! Çünkü bu şaşırtıcı bir haber değil. Daha dün Urfa Kalesinde tek ayak üstünde sekerek "şevko" oyununu oynayan arkadaşına video çektiren Şevket’in ayağı kaymış, cesedi metrelerce aşağıya yuvarlanmış, arkadaşı cesedinin başına vardığında ruhunu çoktan teslim etmişti Şevket; bu haber de hiçbirimizi şaşırtmamıştı. O sırada bir sürü insan, mevtanın dakikalar önce uçurumun başında “şevko” oyununu oynarken gösteren videosunu “beğenme” yarışındaydı. Şevket’in ölmeden önce oynadığı Urfa’nın meşhur “şevko” oyunu şaşırtıcı değil, birazcık şaşırtıcı olan Şevket’in uçurumdan yuvarlanmasıdır ama üzücü olan ceset metrelerce yükseklikten yuvarlanırken, bir başkasının aşağıda onu çekmemiş olmasıdır!

Sokakta kadın öldüren ayılara hoşt demek yerine onu videosunu çekip bizi "şaşırtma" derdine düşen malları getirin aklınıza…

Bir arkadaşım var, hiçbir şeye şaşırmıyor. “Biliyor musun geçen gün İstiklal Caddesi’nde Hazreti İsa’ya rastladım,” desem, “Ne, bildiğimiz Tanrının oğlu İsa mı?” diye şaşırarak tuhaf tuhaf yüzüme bakmayacak, tam tersine büyük bir doğallıkla, “Devamlı oralarda dolaşıyor garibim, dün ben de gördüm, kokoreç yiyordu” diyerek o sırada neden bahsediyorsa o mevzuda konuşmaya devam edecek.

Eskiden böyle değildi. Ne zaman cep telefonuna sosyal medyaları yükledi, bu hale geldi garibim. Vaktinin mühim bir kısmını o çöplükte geçirdiği için şaşırma duygusunu hepten kaybetti adamcağız. Yediği yemeğin, içtiği kahvenin, giydiği gömleğin, attığı taklanın........

© Habertürk


Get it on Google Play