We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Miro’nun hayıflanması!

39 1 1
27.05.2020


Zamanı dipsiz bir kuyu; insanı o kuyuya inen ipe sarılmış da onun dibini bulmak üzere aşağı doğru bir yolculuğa çıkmış telaşlı bir yolcu farz edersek eğer, yolculuğun zahmetini, zamanın dibini bulmanın beyhude bir çaba olduğunu hatırlatmadan önce, yolculuğunun her aşamasında karşılaştığı şeylerin, bir önceki aşamadan o aşamaya gelmiş olan eski biçimlerden değişmiş yeni biçimler olduğunu hatırlatmamız gerekir her şeyden önce ona.

Aksi taktirde “modernden” “ilkele” doğru bir yolculuk yaptığını sanır. İlk karşılaştıklarına “yeni” diye selam verip, sonradan yoluna çıkanlara “eski” diye burun kıvırabilir veya “eskiye” özlem duyup “yeniye” sırtını dönebilir.

O yüzden siz siz olun ne eskiyi, ne de yeniyi yüceltmeyin veya yerin dibine batırmayın. Çünkü “yeni” diye bildiğimiz her şey “eskinin” biçim değiştirmiş yeni halidir.

O yüzen özgün bir şey yoktur kainatta, aramayın!

Bu her şeyde böyledir, edebiyatta da, sanatta da, siyasette de...

Özgün, otantik diye bizi sevindiren, bizi heyecanlandıran şeyler, eski biçimden değişmiş, yaratıcısının ona verdiği yeni bir biçimdir.

Edebiyatta bunu yazarın zekası, yazma yeteneği, kısacası ne kadar velut olduğu belirler.

Eski biçimlere kendi muhayyilesinin sınırlarını zorlayarak yeni bir şey ekler iyi yazar. Bu eklediği şey o zamana kadar başkasının aklına gelmediği için de şimdiye dek söylenen şeylerin içinde hemen öne çıkar, kendine mahsus bir yer edinir, orada parlar.

Roman denilen burjuvazinin muazzam buluşu, eski hikayelerin başka türlü söylenmesidir aslında. Kahramanların fiziksel yapıları, karşılıklı duruşları, çatışmaları, psikolojileri eskinin tek düze, düz bir çizgide ilerleyen, köşeleri kıvrımları az, sığ sularda yüzen hikayelerine eklenince yeni bir tür doğdu. Bu tür o zamana kadar anlatılan bileği bükülmez, bir kılıç darbesiyle onlarca kişiyi deviren, surlara tırmanan, ters ve düz taklalar atabilen, at........

© Habertürk


Get it on Google Play