We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sandık tamiri...

182 1 0
25.06.2019

İstanbul seçiminin Türkiye’de yeni bir durumu ortaya çıkardığı açık…

Öncelikle AK Parti içinde de seçimin yenilenmesinin hata olduğunu söyleyenlerin sayısı oldukça fazla.

Dikkat çeken ise bunu açık bir şekilde ifade ediyor ve “önü arkası düşünülmeden seçim yenilenmesine gidilmesini sağlayanların kendilerini sorgulamaları gerektiğine” vurgu yapıyor.

AK Parti il teşkilatında yükselen seslerin de geleceğe yönelik parti içi eleştirilerin ilk adımı olarak değerlendiriyor.

Bundan sonraki süreçte partide eleştiri sürecinin 2009 ayarlarına döneceği varsayılıyor.

Özellikle Abdullah Gül’ün desteğinde Ali Babacan’ın yeni bir parti kurma çabası da AK Parti kadrolarının eleştiri sesinin yükselmesine tramplen oluşturuyor.

Üzerinde durdukları bir diğer önemli konu seçimin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kaybettirmekle kalmayıp, Cumhur İttifakı’nın Q,64 olan oy oranını da iki puan aşağı, yani P altına çekmiş olması…

HASAR TESPİT RAPORU

Bu kapsamda AK Parti kadrolarının dün yaptıkları ilk hasar tespit raporunda vardıkları sonuç, seçim sürecinde sürekli taktik değiştirmesi, strateji yerine bireysel dayatmalarla yol alınması.

Bu çoklu değişkenliğin özellikle genç muhafazakar ve milliyetçi seçmende ciddi kırılmalara yol açtığı görüşündeler.

Haksız da değiller, muhafazakar seçmen doğası gereği yakın geçmişe kadar bir şeyleri muhafaza eden kitleler olarak kabul edilirdi.

Ama son dönemde AK Parti siyasetiyle bu yapıları farklılaştı ve muhafazakarlığını korurken modern, liberal ve hatta sorgulayan laik genç kadrolar yarattı; baba ile evladı farklı kulvarlara savurdu.

AK Parti sosyolojik tabanının hızla değişen taleplerine uygun siyaset üretmekte zorlanır hale........

© Habertürk