We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Putin’in kastı ne?

130 2 0
15.09.2021

RUSYA Devlet Başkanı Putin, dün Şam yönetimi lideri Esad’ı kabulündeki sözleri geleceğin habercisi gibi...

Alacağını sanmıyorum ama üzerine alır ise Türkiye’ye de verilmiş bir mesaj olarak okunabilir…

Aslında meselenin bu noktaya geleceği belliydi.

Nitekim kısa süre önce bu sütunda bölgeyi iyi okuyan isimlerden Doç. Dr. Serhat Erkmen, bunun yaklaşmakta olduğunu duyurdu.

Hatta son dönem Rus güçlerinin hava saldırılarının son 6 ayın iki katına çıktığını anımsattı.

Moskova’dan gelen mesajlarla birleştiğinde aslında Suriye ve özellikle de İdlib sahasında yeni bir durumun gelmekte olduğu açıktı.

Beklendiği gibi de oldu.

Rusya Devlet Başkanı Putin, desteği ile iktidarını ve ülkenin ’ına hakim olmasını sağladığı Şam yönetiminin başındaki Beşar Esad’ı dün Kremlin’de kabul ederek görüştü.

Görüşme önemli, ilki Esad Şam’dan çok sık çıkmıyor; bugüne kadar biri 2015’te Moskova diğeri de 2018’de Soçi olmak üzere iki kez görüştü.

İki görüşme sonrası Şam yönetimi, Rusya’nın desteği ile sahada önemli kazanımlar elde etti…

Rusya İdlib’de M-4 şartını dayatırken, Doğu bölgesinde hakimiyeti sağlaması için de ciddi hava desteği verdi ve Şam güçlerinin sahadaki hakimiyetinin en önemli aracı oldu.

Bu da Esad’a uluslararası arenada meşruiyet kazandırdı.

ERDOĞAN ÖNCESİ ESAD

Putin, dün bir adım daha attı ve 2018’de de dile getirdiği gibi BM kararı veya Şam’ın daveti olmaksızın Suriye sahasında bulunan yabancı ülkelerin güçlerini eleştirip ekledi:

“Bana göre asıl sorun şu ki, ülkenin belirli bölgelerinde bir Birleşmiş Milletler kararı ve sizin onayınız olmaksızın yabancı güçlerin bulunması. Bu durum uluslararası hukukla çelişiyor ve size, eğer ülkenin tamamı meşru hükümet tarafından kontrol edilseydi mümkün olabilecek hızda bir restorasyon........

© Habertürk


Get it on Google Play