We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Marmara ve Ege'de her şey ortada

148 5 11
22.03.2019

Kimin nerede neden daha iyi durumda olduğundan, haklarındaki iddialarının kaynağına, partilisi hakkında kimin ne düşündüğünden propagandanın tüm unsurlarına kadar Marmara ve Ege’de sandık tam orta yerde duruyor.

Seçmen ise bu denli her şeyin ortaya döküldüğü alanda kumpanyaya gelmiş gibi seyrediyor.

Siyasetin üst katmanında yapılan tartışmalar da buna eklendiğinde iyice kafası karışan seçmen, sandığa gidip gitmemeyi sorguluyor.

Nihat Zeybekçi’nin tarifiyle, “Edirne’den Antalya’ya çizilen hattın batı yakasındaki milliyetçi ve muhafazakarların” farklı yapıları nedeniyle bu sorgulama muhafazakar tabanda çok daha fazla sorgulanıyor.

Kararsızların da sürekli karar değiştirmesine aracılık ediyor.

Bazı bölgelerde olduğu gibi Marmara ve Ege’de de en önemli gelişme ilçelerde yaşanacak.

Birinin bittiği yerde ötekinin başladığı, Türkiye’nin büyükşehirlerinin üçte birinin yer aldığı, tarıma dayalı ekonominin yüksek olduğu Marmara ve Ege bölgesinde en önemli konu geçim sıkıntısı ve girdi maliyetleri.

Bursa’daki kestane, Aydın’daki incir üreticisi çiftçi de aynı şeyden yakınıyor, ancak diğerinin meseleyi çözeceğine olan inancı da bulunmadığı için kararsız kalmış bekliyor.

Kararsızların sayısındaki artış ve ittifaklarla seçime gidilmesi, “Nasıl olsa yine onlar kazanır” algısının sonlanıp, “Ben de kazanabilirim” veya “Ben de kaybedebilirim” şekline dönüşmesine neden olmuş.

Aday belirleme süreçleri nedeniyle sahaya geç inen Cumhur İttifakı’nın, son dönem bu açığını kapattığı, Millet İttifakı’nın da önceden sahaya çıkmış avantajını en iyi şekilde kullandığı bölgede, seçimin ağırlığı diğer bölgelerden daha fazla hissediliyor.

Nedeni de kent büyüklüğündeki ilçelerdeki çekişmenin de büyükşehirler kadar önemli olması…

ALGILARIN DEĞİŞTİĞİ KENT

Bursa’da seçimler yıllardır merkez sağ hakimiyetinde geçer...

Çoğunlukla da kentin önde gelen işadamları ve sivil toplum önderlerinin siyasetin içinde bizzat yer alması nedeniyle, sahaya hakimiyetleri yüksektir.

Bu nedenle de merkez sağ partilerin Bursa’yı kazanmalarına kesin gözüyle bakılırdı.

Seçim sürecinin başlangıcında gittiğim Bursa’da durum eskiden farklı değildi.

AK Parti’nin adayı, Recep Altepe’nin AK Parti’nin isteğiyle görevinden ayrılması sonrası Büyükşehir Belediye Başkanlığını gelen Alinur Aktaş’ın rahat alacağına inanılıyordu.

CHP’li Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey da yine bundan kaynaklansa gerek o tarihlerde lideri Kılıçdaroğlu’nun önerisine sıcak bakmayan bir tarzı vardı.

Ne zaman ki taraflar sahaya indi, “kesin kazanırım” diyen o kadar kolay olmadığını, “kazanamam” diyen de o kadar zor olmadığını fark etti ve kıran kırana yarış başladı.

Ancak her ikisinin de iç sorunlardan kaynaklanmayan handikapları var; 1999’dan bu yana Belediye Başkanı olan Bozbey açısından en büyük sıkıntı ilçe belediye başkanı ve belediye meclis üyelikleri döneminde yaşanan gerilimlerle katmerlenmiş teşkilat sorunu...

Son dönem bütün kırgınlıklar aşılmış, herkes seçime yüklenmeye başlamış.

Bunda Nilüfer’e yatırım yapan her kesime parti ayrımı gözetmeksizin yardımcı olan Bozbey’in sırtını dayadığı güçlü destek etkili olmuş; ötekiyle de yol yürünebileceği ve hedefe ulaşılabileceğini teşkilatına göstermiş.

CADDELERİN İSMİ TARTIŞMASI

Altepe’nin istifasıyla boşalan Büyükşehir Başkanlığı’na, İnegöl Belediye Başkanlığı görevinden gelen Alinur Aktaş için handikap ise İnegöllü olması.

Çünkü Niğde ile Bor arasında ezeli rekabet neyse, Bursa ile İnegöl arasında da aynısı sürüyor; Aktaş da bu açığı göreve geldiği günden bu yana hizmet odaklı çabasıyla kapatmaya gayret ediyor.

İki adayın çekişmesi ise cadde, yol ve bina üzerinden sürüyor...

En büyük caddesinin adı Fatih Sultan Mehmet iken Aktaş’ın, “Nilüferde Türk büyüklerinin isimlerinin verildiği caddelerin olmadığına” yönelik sözleri sürekli yankı yaptırılıyor.

Bozbey açısından ise bölgenin binalarla beton yığınına döndürdüğü ileri sürülüyor.

Karşı taraf ise “İnsanlar sinema, tiyatroya, piknik yapmaya Nilüfer’e geliyor; Tiyatro Festivali devam ediyor, biletler günler öncesinden satılıyor” yanıtını veriyor.

KAYHAN USULÜ

Büyük fabrikaları nedeniyle çevre illerin gözdesi olan Bursa’da en önemli sorun ise işsizlik ve geçim sıkıntısı haline gelmiş bulunuyor.

Bu da sahayı etkiliyor…

Bursa’nın ünlü Kayhan usulü pideli köftesini yapan Nail Sünneli, kimsenin para harcamak istemediğini belirtti, turist sayısındaki düşüşün de etkilediğini vurguladı.

Bursa şivesiyle, “Herkes şahsi fuzuliden (kişisel harcamasından) kısıyor” dedi…

Manav Ömer Demiröz, AK Parti’nin önemli hizmetlerinin olduğunu, Aktaş’ın göreve geldikten sonra iyi çalıştığını belirtti.

Semt arasında sucuk ve kavurma satan Hasbi Düzalan, “Erdoğan’a ekonomik terör operasyonu çekiyorlar, bunu yapanı da İzmir’den denize dökeriz Alimallah” dedi ve oyunun Cumhur İttifakı adaylarına olacağını söyledi.

"BEN HEP OY VERİYORUM BÖYLEYİM,
ONLAR OY VERMEDİĞİ HALDE ÖYLE"

Koza Han’da ipek ürünler satan Eda Arık ve Ece Köşger, “Bu kez oyumuz eskisi gibi olmayacak” dedi ve turistin gelmemesinden yakındı, elektrik, doğalgaz fiyatlarının artmasından şikayet etti.

Ulus semtinde berberlik yapan Şeref Öngör ise kapısının önünde akan çamurlu suyu ve kaldırımsız caddesini gösterip hayıflandı:

“Ben her seçim oy veriyorum böyleyim; Nilüferdekiler oy vermediği halde öyle!... Ben çamur, onlar lüks içinde. Bir de apartmanları diktiler, parayı da bankaya ektiler, faizini alıp yan gelip yatıyorlar, ben de sabahtan akşama kadar makas sallıyorum…”

Seyyar sucuk yoğurt satıcısı Murat Hakyemez, AK Parti’nin belediyede önemli hizmetler verdiğini söyledi, “Ekonomik terör saldırısını yeneceğiz” dedi.

Biraz ilerisindeki Abdülhamit Çaldıran ve Ömer Erkal asgari ücret aldıklarını ve geçinemediklerini belirtti, seyyar şekerlemeci Ekrem Kaya ile İbrahim Tunç ise geçim sıkıntısından yakındı, satışlarının çok düştüğünü belirterek, “İnsanlar tatlı yiyemez oldu” diye yakındı.

CUMHUR İTİTFAKI'NIN SAHA HAKİMİYETİ…

Cumhur İttifakı’nın ilk başlardaki soğukluğunu büyük oranda attığı Bursa’da, her aday da kararsız seçmeni hedeflemiş…

AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman, göreve geldiği 1,5 yıl boyunca sahadan hiç çıkmadığını belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine geldiği günden bu yana da Alinur Aktaş’ın yoğun çalıştığına dikkat çekti.

Ekonomik sorunların abartıldığını ve manipüle edildiğini de söyleyen Salman, Bursa’ya 4.0 sanayini kuracaklarını bildirdi.

“Çıtayı çok yükselttiğimiz için kimse temel belediyecilikten söz etmiyor” diyen Salman, 2017 sonu itibarıyla Bursa’daki araç sayısına 55 bin yeni otomobilin eklendiğini bildirdi ve “Bu da herkesin ikinci otomobile ulaşmış olduğunun göstergesi” dedi.

Sahada olduğu için bir araya gelemeyip, telefonla görüşme imkanı bulduğum MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı ilk aşamada sahada görülen tutukluğun aşıldığını ve tam hakimiyet sağlandığını belirtti.

“Büyükşehri ve ilçeleri almamızda bir sıkıntı yok” dedi.

BOZBEY’İN KİŞİSEL GÜCÜ

Ankara’da Mansur Yavaş seçimi kişisel oylarıyla nasıl sürüklüyorsa, Bursa için de CHP açısından Bozbey öyle...

Yirmi yıldır sürdürdüğü belediye başkanlığının yanı sıra, başka bölgelerdeki her insana dokunmuş.

AK Parti, MHP ayrımı yapmadan tüm işadamları ile samimi ilişki kurmuş.

Bu da Millet İttifakı'nın Bozbey adında buluşmasına yol açmış; diğer ilçeleri de etkisi altına almış.

Bursa’da oyları yüzde 5,5'e ulaşan HDP ise Büyükşehir’de çıkarmamış, İnegöl ve Yenişehir’de aday göstermiş.

CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş, AK Parti döneminde Bursa trafiğinin içinden çıkılmaz hale getirildiğini, herkesin sorundan yakındığını belirtti.

Yeniden yapılanma çerçevesinde kent merkezinin düzenlemesi gerektiğine dikkat çekti ve imar planlamasındaki yanlışlara işaret etti.

Akkuş, “Sağ yönetimler Bursa’nın kimliğini bozdular” iddiasında bulundu, ilçeler dahil çok yerde seçimi kazanacaklarını belirtti.

Yarışın başa baş geçtiği Bursa’da görünen o ki galibi fotofiniş belirleyecek.

İYİ Parti İl Başkanı’na ise ulaşamadığımız için burada görüşlerine yer verme olanağım olmadı.

Seçmen sandığa gittiğinde ötekine oy vermekte hangi oranda rahat davranacağı da başkanların kaderinin tayini olacak...

BALIKESİR’DE KIR İLE MERKEZİN MÜCADELESİ

İlçelerinin kentinden büyük olduğu büyükşehirlerden biri de Balıkesir...

Cumhur İttifakı’nın AK Partili Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı, Millet İttifakı’nın da İYİ Parti Milletvekili İsmail Ok’u çıkardığı ilde yarış tam anlamıyla başabaş gidiyor.

İttifaklar arası bölüşümde, AK Parti’nin 17, MHP’nin 3; diğer tarafta CHP’nin 15, İYİ Parti’nin 5 ilçeyi aldığı Balıkesir’de yarışın ilk adımında hem ittifaklar hem de parti içleri karışmış.

AHMET AKIN EFEKTİ

Bunun en çarpıcı tarafı da CHP…

Milletvekili Ahmet Akın’ı önceden ilan edip sahaya süren CHP, ittifak görüşmelerinde yaşanan kriz üzerine........

© Habertürk