We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İptal talebine neden atamanın kronolojisi

96 1 0
26.04.2019

Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline dönük iddialara ilişkin ara kararını açıkladı.

Cumhur İttifakı’nın iki üyesinin, iki farklı bölge için ileri sürdüğü iddialarının araştırılmasına karar verdi.

YSK’nın geçmiş seçimlerde göstermediği bu davranış, seçimin iptaline yönelik adım olarak okunabilir mi?

Şunu belirteyim ki muhalefet ile birlikte Cumhurbaşkanlığı’nda da böyle okunmuyor.

YSK’nın “Seçimin üzerinde şaibe kalmasın” çabasının sonucu olarak bakılıyor.

Ancak CHP cenahı bu iki ara karar karşısında rahat değil, kaygı dolu…

YSK’nın bugüne kadar hiç uygulamadığı yöntemi hayata geçirmiş olmasının, benzer bir öngörülmedik kararla seçim iptaline kararın da kapısını aralayabileceğine vurgu yapılıyor.

Yani, bugüne kadar bu konularda oldukça katı tutum sergileyen YSK’nın, 26 Aralık 2018 tarihindeki “itirazın sandık kurulunun teşekkülünden itibaren zamanında yapılması şarttır” kararının mürekkebi kurumamışken bu yönde bir ara karar almasının gerisinde bir başka niyetin olup olmadığını sorguluyor.

HUKUK İÇİNDE KALIRSA

Buna karşın, hukuk içinde kalınması halinde herhangi bir sorunun olmayacağı ve şaibelerden arınmış sonucun ilan edileceğine yönelik beklentisini de kayda geçiriyor.

CHP’yi bu noktaya getiren ise AK Parti’nin ilk günden bu yana özellikle Büyükçekmece ve Maltepe’de ileri sürdüğü iddialar ve sonuçta gelinen nokta…

Anımsanırsa AK Parti’li bazı hukukçular, Büyükçekmece Belediyesi’nde çalışmakta iken Kaymakamlığa geçici görevle gelen kişinin organize bir hareket içinde olduğunu ileri sürmüştü.

Belediye’den geçici görevle Kimlik Kartı Projesi’ne gönderilen Mehmet Özgür Samanlı’nın, nüfus kayıtlarında usulsüzlük yaptığı CHP ve AK Parti’nin tespitli başvurusu üzerine tespit edilmiş ve seçim öncesi tutuklanmıştı.

AK Parti de bu kişinin daha fazla usulsüz işlem yaptığını ileri sürmüş ve örgütlü bir davranış içinde olduğu iddiasını dile getirmişti.

Polisin araştırması ve savcılığın çabası ilk aşamada bir örgütlü yapıya rastlanmasını........

© Habertürk