We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

CHP’nin Kılıçdaroğlu açmazı…

59 1 1
29.06.2022

YAYILMASI yükselişe geçen salgın, sanki buluşma özelliğini oraya girince kaybediyor gibi, TBMM “İhtişamlı Salı’nın” kalabalıklarından birini daha yaşadı.

O denli ki seçim yaklaştıkça Meclis grup toplantıları her hafta daha da kalabalıklaşıyor.

Bu kadar kişinin toplandığı ortamda koronavirüsün yayılmamasının olanağı yok.

Ayrıca, seçmenler yurdun farklı coğrafyalarından geldikleri için yayılması bir bölgeyle sınırlı olmayıp, Anadolu’nun her bir yanına dağılıyor.

CHP’nin dün tıklım tıklım dolan, hatta sığmayıp bahçeye taşan seçmenlerden bazıları ile dün kuliste sohbet ederken, iki soruya odaklıydılar.

Kasım’da erken seçim ihtimalinin devam edip etmediği…

Diğeri de Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığının 6’lı masadan çıkıp çıkmayacağı…

ZİRVENİN GÜNDEMİNDE YOK

Onlara da söyledim…

Hafta sonu İYİ Parti lideri Akşener’in ev sahipliğinde yapılacak 6’lı masa liderler zirvesinden bir adaylık beklentisi olan yanılır.

Daha önce varılan karar gereği bu toplantının gündeminde de böyle bir konu yok; oluşturulan komisyonların hazırlıkları ele alınacak…

Bir de SP Genel Başkanı Karamollaoğlu’nun da dile getirdiği, sandık öncesi yönetim koalisyonun oluşturularak üst bürokraside göreve gelecek isimlerin tespiti konusu var…

Bu öneriye 6’lı masadan sıcak bakan da var, bugünden açıklanmasını sakıncalı gören de…

Ancak şurası kesin ki bu zirvede de gündemde adaylık meselesi yok...

Bazılarının ileri sürdüğü gibi Kılıçdaroğlu’nun da bir süre önce bu sütuna da aktardığım sohbetimizde dile getirdiği gibi, adaylığını bu toplantıda açıklamak gibi bir düşüncesi yok.

CHP’DEKİ AĞIR SORU

Ancak Kılıçdaroğlu’nun adaylık sürecinin bir yola girdiği ve doğal hakkı olduğu sadece tabanında değil, 6’lı masadaki bazı partilerin liderlerinde de ağırlık kazanan bir görüş.

Durum böyle olmakla birlikte, CHP’de Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda kararlı söylemde bulunanlar da dahil, şu soruya anında yanıtta zorlanıyor:

“Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı mı,........

© Habertürk


Get it on Google Play