We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Sizi sevenler ölmesin…”

101 11 6
02.08.2020

SON yılların en yüksek hava sıcaklığına tanıklık edilen bu günlerde COVİD-19 vakaları da aynı oranda arttı.

Oysa bütün varsayımlar, grip salgını gibi algılandığı için yaz sıcakları ile birlikte salgın nedeniyle oluşan vaka sayısının azalacağı, gerileyeceği üzerine kuruluydu.

Tam tersi oldu; bırakın verileri son dönem Ankara’da çevremde çok daha fazla sayıda Covid-19 enfeksiyonu kapmış kişiyle karşılaşır olmaya başladım.

Bu da ister istemez herkes gibi benim de kaygımı yükseltiyor.

Bayram tebriği sohbeti yaparken anladım ki bu kaygıda yalnız değilim, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki Toplum Bilimleri Kurulu üyesi, toplum bilimci Prof. Dr. Veysel Bozkurt da benim durumunda...

Sohbetimiz sırasında bir öneride bulundu, bunu da içinde bulunduğu Kurul’un ötesinde kişisel düşüncesi olarak kayda geçirdi:

“Bütün siyasi partilerin ve gençlik örgütlenmelerinin ‘sizi sevenler ölmesin’ kampanyasına başlaması gerekiyor. Çünkü salgınla mücadele konusunda en az tepkiyi o alanda görüyoruz…”

Hafızamı şöyle bir yokladım, oldukça haklı.

Çünkü siyasi parti sözcüleri, hemen her konuşmasında bir zamanlar salgına atıf yapıp önlem alınması gerektiğini söylerken, son dönem unuttular.

Ya da salgınla mücadeledeki kanıksama veya sürekli kaygının ürettiği baskı onlarda da isyana yol açtı, konuşmak dahi istemiyorlar.

İNGİLTERE KAPATIYOR

Prof. Dr. Bozkurt, bunun siyasi partilerin ötesine taşınması gerektiğini de belirtti ve işletmelerin, üniversitelerin, sivil toplum örgütlerinin de “Sizi sevenler ölmesin” kampanyasına katılabileceğine vurgu yaptı.

Veysel hocamın önerisi önemli...

Ancak bu kampanyayı harekete geçirmek için toplumsal algıyı, duyguyu en azından düşünsel ardılını harekete geçirecek şeylerin de olması gerekiyor.

Salgının bu denli arttığı bir ortamda İngiltere’nin tersine lunaparkları açarsanız, tatil bölgelerinde iç içe doldurulmuş, bırakın kişi sayısını, mesafenin eskisinden çok........

© Habertürk