We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

"Merkel olmaya talip..."

49 5 0
26.09.2021

İYİ Parti lideri Meral Akşener gelmekte olan sandıkta Cumhurbaşkanı adaylığına talip olmadığını aslında daha önce de söyledi.

Bu denli açıklıkta değildi belki…

Habertürk’te sorularımızı yanıtlarken ilk kez ülkenin geleceği için her türlü fedakarlıkta bulunmaya hazır olduğunu belirtip “Adaylığa talip değilim” dedi.

Aslında sözleri o gün de bu duruma işaret ediyordu.

Halk TV’de dün Suat Toktaşın sorusunu yanıtlarken durumunu çok daha net bir hale getirdi.

Çok daha berrak bir şekilde, “Ben Cumhurbaşkanı adayı değilim, Başbakanlığa adayım…” diyerek tartışmalara noktayı koydu.

Sözlerinin hemen ardından kendisine çok yakın bir ismi aradım.

Adının yazılmasını istemediği için veremeyeceğim Akşenere çok yakın isim, bu açıklamanın “Millet İttifakı içinde yürütülen bir dizi politik satrancın ürünü olduğunu” söyledi.

Kılıçdaroğlunun da bu durumdan daha önceden bilgi sahibi olduğunu da sözlerine ekledi.

KILIÇDAROĞLU DA SÖYLEMİŞTİ

Aslında benzer cümleyi TBMM tatile girmeden önce odasında sohbet ederken CHP lideri dile getirmiş, “Ben icraya talibim…” demişti.

Ancak bunların yazılmamasını istemişti…

Aynı cümleyi 2018 Nisan’ında da Kılıçdaroğlunun aday olmayacağını Grup Başkanvekili Engin Özkoç da benzer bir cümle ile şöyle açıklamıştı:

“CHP Genel Başkanı, Başbakanlığa taliptir, parlamenter sisteme taliptir; demokrasiyle yönetmeye, laik Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetmeye taliptir…”

Akşenere yakın isme bunu anımsattığımda, “Aslında her ikisi de uzun süredir aynı şeyi söylüyor…” dedi.

Kılıçdaroğlunun bir süre önce tanımladığı Cumhurbaşkanı profiline ilişkin sözlerine dün Akşener’in de Sayın Kılıçdaroğlu’nun (Cumhurbaşkanı) profil anlatımına katılıyorum” diye destek........

© Habertürk


Get it on Google Play