We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

"AİHM kamu görevlisine hakareti suç saymıyor..."

120 4 0
21.06.2019

Ordu VIP olayı bayramdan bu yana üzerinden üç haftaya yakın zaman geçmesine karşın AK Parti tarafından dinamik tutuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuyu önceki gün bir başka aşamaya taşıyıp aynen şöyle dedi:

“İşi Ordu Valimiz yargıya götürmesi halinde ki götürecek, polislerimiz hakeza. Tabii bu konuda yargının vereceği kararı ben şu anda bilemem ama yargının vereceği karar bu işte (İmamoğlu'nun) önünü kesebilir.”

Belli ki hukukçular Cumhurbaşkanı’na İmamoğlu’nun pazar günü yapılacak seçimden galip çıksa bile, “Ordu Valisi’ne hakaret ettiği için” görevini sürdürmesine imkan bulunmadığını rapor etmiş.

Eğer dava açılır ve mahkeme de böyle bir karar verirse, bu cepheden bakınca sürecin bu şekilde sonuçlanacağı öngörülebilir.

Çünkü Türk Ceza Kanunu’nun “Şerefe Karşı Suçlar Hakaret” başlığıyla cezayı düzenleyen 125’inci maddesi, “Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı” hakarette bulunanlara “alt sınırı bir yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası” verilir hükmünü taşıyor.

Devlet Memurları Kanunu’nun 48’inci maddesi de “kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına çarptırılan veya affa uğramış olsa bile devlet güvenliğine karşı suç işleyenlerin devlet memuru olamayacağına” hükmediyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ DE OLMAZ

Dolayısıyla böyle bir suçtan ceza alanlar en az 5 yıl kamu görevine gelemeyeceği için seçime de giremeyecek.

Yani, zamanında olması halinde Cumhurbaşkanlığı, milletvekilliği ve yerel seçime dahi girmesi mümkün olmayacak.

Baştan belirteyim, kanunları dar kapsamda okuyanlar yanılır.

Öncelikle kamu görevlisi “mağdurun gıyabında hakaretin cezalandırılabilmesi için en az üç kişiye ihtilat ederek işlenmesi” gerekir.

Yani üç kişinin tanıklığına ihtiyaç duyulur.

Bu da yetmez, yine Türk Ceza Kanunu’nun 129’uncu maddesinin de şu hükmüne bakılır:

“Hakaret suçunun haksız bir fiile tepki olarak işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir…”

Ayrıca aynı maddenin şu hükmünün de göz ardı edilmemesi gerektir:

“Hakaret suçunun karşılıklı olarak işlenmesi halinde, olayın mahiyetine göre, taraflardan her ikisi veya biri hakkında verilecek ceza üçte birine kadar indirilebileceği gibi, ceza vermekten de vazgeçilebilir…”

CHP yönetiminin VIP olayının hemen ardından Ordu Valisi’nin partilerine ve kendilerine yönelik sosyal medya paylaşımlarını kamuoyu ile paylaştıkları da unutulmamalı…

AİHM FARKLI BAKIYOR

Peki hukukçular nasıl bakıyor?

Bir süre önce İstanbul havaalanında bir yolcu kadın ile özel havayolu şirketi hostesi arasında yaşanan tartışma sonrası sosyal medya paylaşımlarıyla dikkat çeken ceza hukuku öğretim üyesi, Prof. Dr. Vahit Bıçak ile sohbet ettim.

Bıçak, yolcu kadının sözlerinden dolayı ceza almasının Türk Ceza Kanunu ve AİHM........

© Habertürk