We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'Avengers' için şahane bir final

12 0 0
25.04.2019

Süper kahraman filmlerini hiç seyretmeyenler “önemli bir şey kaçırıp kaçırmadıklarını” sorarlar bazen...
“Herhalde kaçırmıyorsunuzdur...” derim. Başka ne diyebilirim ki?
Süper kahraman filmleri, popüler sinema kültürü içinde özerk bir dünyadır. Ya içindesinizdir ya dışında...
Dışında olan biri için nerdeyse hiçbir şey ifade etmez. Zaten ne ifade edebilir ki? Sözgelimi, afişte elinde balta, kalkan, kılıç, ok ve uzay silahları tutan bir sürü tuhaf kostümlü insan görünce “fantastik savaş filmi” deyip geçmeniz mümkün.
Ama içinde olan biri için, o filmler çok farklı şeyler ifade eder. Sözgelimi “Avengers: Endgame” sadece bir süper kahraman filmi değil. 11 yılda seyredilen toplam 22 filmlik Marvel Sinematik Evreni külliyatının en önemli filmi... Çünkü “Avengers: Endgame” ile Marvel Sinematik Evreni'nde bir dönem kapanıyor, yeni bir dönem açılıyor.

“Avengers: Endgame”de, bazı süper kahramanları son kez görüyoruz... Bazıları bu dünyadan göçüp gidiyor, bazılarıyla bir daha ne zaman karşılaşacağımız belli değil...
Dolayısıyla hüzünlü bir film... Hem de başından sonuna dek... Ama merak etmeyin, bütün Marvel filmlerinde olduğu mizah duygusu da var.
“Avengers: Infinity War” her şeyiyle bir savaş filmiydi. Son ana kadar Thanos'u (Josh Brolin) yenebileceklerini ümit etmiştik. Özellikle Thor'un (Chris Hemsworth) baltasını Thanos'un böğrüne sapladığı an, “Bu iş bitti, işte yine bizimkiler kazandılar!” demiştik. Ama öyle olmadı. Thanos kazandı... Hepsini hırpaladı, dövdü, yerden yere vurdu ve savaşı kazanmasını bildi.
Marvel filmlerini bilenler için kuşkusuz şaşırtıcı değil. Marvel süper kahramanları sürekli kazanmazlar, bazen yenilgiyi de tadarlar...
Aklımızın bir köşesinde “Son filmde bizimkiler bu işi çözer” diye bir fikir olsa dahi, sonuçta mağlubiyeti iliklerimizde hissettiğimiz bir filmdi “Avengers: Infinity War”...
“Avengers: Endgame” de aynı duyguyla başlıyor. Yenilgi duygusuyla...

Hatta intikam için bir araya gelip, Thanos'un peşine düştüklerinde bir kez daha kaybediyorlar... İşin tuhafı, Thanos da kazanmıyor. Herkes kaybediyor... Yenmek ve yenilmek tüm anlamını kaybediyor. Üstelik filmin başındayız... Ve filmin ilk bölümünde bazı umut ışıkları yanıp sönse de “kıyamet sonrası” bir dünyadan karanlık manzaralar seyrediyoruz.
Sonra Scott Lang / Ant-Man'in (Paul Rudd) Kuantum........

© Habertürk