We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sekiz yıl sonra, büyük kavuşma

3 0 0
31.05.2019


O haziran sonunda, İstanbul’da ayrı bir coşku ve heyecan yaşanmaktadır. Caddeler, sokaklar, binalar, evler, resmi daireler ve dükkânlar bayraklarla, defne dallarıyla süslenir. Şehrin çeşitli yerlerine renkli ampuller ve defne dallarıyla büyük tak-ı zaferler kurulur. Sarayburnu’nda sahile doğru yükselen yarım küre şeklindeki tak-ı zafer özellikle dikkat çeker. Beyazıt’taki Darülfünun bayraklarla donatılır, binanın üzerine büyük bir afiş asılır.
1 Temmuz Cuma günü halk, deniz üzerindeki karşılama için vapur, römorkör ve kayıklarla denize açılır. Seyrisefain İdaresi’nin 10 küçük, 8 büyük vapuru, Şirket-i Hayriye’nin 12, Haliç Şirketi’nin 7 vapuru ve 20’den fazla özel vapur sabah saat 10.50’de Galata rıhtımından hareket eder. Büyük bölümünü dernek ve kurulların kiraladığı vapurlarda bando, cazband ve incesaz vardır. Seyrisefain İdaresi’ne ait Burgaz vapuru İstanbul Valisi Süleyman Sami Paşa, Kolordu Komutanı Şükrü Naili Paşa ve Belediye Başkanı Muhittin Bey’in de aralarında bulunduğu karşılama komitesini alarak saat 11.00’de Galata Köprüsü’nden hareket edip saat 12.00’de Büyükada İskelesi’ne yaklaşır. Diğer vapurlar da aynı saatte Adalar önlerine demir atar. Karşılama kurulu ve şehir temsilcilerinin aralarında olduğu komite, İzmit İstasyonu’nda hazır bulunmaktadır. İstanbul Milletvekili Muhtar Bey kısa bir hoş geldiniz konuşması yapar…
Yıl 1927’dir. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Paşa, kurtuluştan sonra ilk defa İstanbul’a gelmektedir…

“KALBİM SIZLAYARAK ÇIKMIŞTIM”

Ertuğrul Yatı’nın saat 12.30’da İzmit’ten yola çıktığı öğrenilince büyük heyecan yaşanır. Saat 15.15’te yat ufukta görünür. Burgaz vapurunda bulunanlardan seçilen küçük bir heyet, belediyenin İstanbul motoruna binerek Gazi’yi karşılamak üzere denize açılır. Saat 15.50’de İstanbul motoru Ertuğrul Yatı’na yanaşır. Yatı takip eden Hamidiye kruvazörü, Berk-i Satvet, Peyk ve Şevket zırhlılarıyla Taşöz, Samsun, Yarhisar torpidolarından kurulu filo da görülür. Mustafa Kemal güverteden kendisini karşılayanlara mendilini sallayarak selam verir. Civardaki Kınalıada ve Maltepe vapurlarında bulunanlar Gazi’yi büyük coşkuyla selamlayıp alkışlamaya başlar.
Ertuğrul Yatı........

© Habertürk