We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Picasso neden çizdi, Apollo 13 yere nasıl indi?

6 0 0
28.07.2019


Yeni olan, hızla normale evrilir. Şöyle düşünün.
Mesela yarın uçağa binip New York’a gideceksiniz. Sizi uçağa alıyorlar ama uçağı pistte 40 dakika bekletiyorlar. Gecikmeden yakınıyorsunuz. Ama sonra uçak havalanıyor ve 10 küsur saat sonra New York’a iniyorsunuz. Hâlâ sitem mi ediyorsunuz? Oysa biliyor musunuz, bir süre önce belki bu yolculuk 30 yıl sürüyordu. Ve siz uçamıyordunuz.
Daha yeniye gelelim. Uçakta oturuyorsunuz ve size “Dizüstü bilgisayarlarınızı açın, internete bağlanabilirsiniz” diyorlar. Bağlantı çok hızlı, YouTube’dan birçok video izleyebiliyorsunuz. Ama sonra bağlantı kesiliyor ve sinirleniyorsunuz: “Olacak şey değil!” Ama bu bağlantıyı kurabileceğinizden haberiniz olalı belki sadece bir dakika oldu!
Akıllı telefonlar şimdi ne kadar sıradan. Lâkin cebinizde şıngırdayan jetonlarla bir kulübe bulmak için dört döneli çok da olmadı. Evet, yeniliğe çok çabuk uyum sağlarız. Giderek de daha çok. Ama bu yenilikler öyle basit de gelmiyor hayatımıza.

YARATICI TÜR (David Eagleman – Anthony Brandt / Domingo Yayınları)

KAYIT CİHAZI GİBİ

“Bazı kişilerin bir yenilik üretmek üzere standart kalıpları kırmaları, beyinde işleyen temel yazılımların bir sonucu. İnsan beyni, deneyimi bir kayıt cihazı gibi edilgen durumda almaz; kendisine ulaşan duyusal verileri sürekli işler. Dünyanın yeni versiyonları da işte bu zihinsel çabanın meyvesidir. Beyinde yer alan ve çevrede ne var ne yoksa adeta yalayıp yutarak yeni versiyonlarını üreten temel bilişsel yazılımlar, bizi çevreleyen her şeyin –sokak ışıklarının, ulusların senfonilerin, yasaların, sonelerin, protez kolların, akıllı telefonların, vantilatörlerin, gökdelenlerin, kayıkların, uçurtmaların, ketçap şişelerinin- kaynağıdır.”
“Yaratıcı Tür-Fikirler Dünyayı Nasıl Yeniden Yaratıyor” kitabının yazarları David Eagleman ve Anthony Brandt böyle anlatıyor. Biri (Anthony) besteci, diğeri de (David) sinirbilimci. Yıllardır arkadaşlar. Anthony’nin birkaç yıl önce bestelediği “Maternity” oratoryosu, David’in, bir ailenin tarihini anne tarafından izlediği “The Founding Mothers” hikâyesine dayanıyordu. Birlikte çalışmaları, aralarında yaratıcılık üzerine bir diyaloğun başlamasına önayak oldu. Her ikisi de o zamana kadar konuyu kendi bakış açılarından irdelemişti. “Sanat, binlerce yıldır iç dünyamıza doğrudan erişebilmemizi mümkün kılmış, yalnızca ne........

© Habertürk