We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Her iyilik aslında kötülükten doğar

2 0 0
22.06.2019


İyi biri olmak için, kötü biri olabilir misiniz? Veya iyi olmak için ne kadar kötü olabilirsiniz?
Hayat böyle. Her duygu ve yapı içinde zıddını barındırır. Mutlak diye bir şey yoktur; varsa o, koca bir “mutlak” yalandır. “Şeytan ve Maske” bunun bir özeti gibi. Anlatalım.
Fumihiro Kuki adlı Japon’un hikâyesi bu. Olay, geri dönüşlerle, günümüz civarında geçiyor. Fumihiro, ailesi üzerinden bir tür kötülük tarikatı kuran ve bununla beslenen Shozo Kuki adlı ‘derin’ adamın oğludur. Shozo’nun dedesi de bu yoldan geçmiştir zaten ve ailenin birtakım üyeleri, I. Dünya Savaşı’ndan bu yana kötülükle beslenmektedir. Hem de dünyayı yerle yeksan eden bir kötülük.
Baba ve oğul Kuki, çeşitli hizmetçilerle birlikte Tokyo yakınlarında bir malikânede yaşamaktadır. Fumihiro, ilerleyen zamanda babasının ne kadar kötü biri olduğunu yaşayarak öğrenir. Yaşamasına da gerek yoktur zaten, çok küçük yaşta babası ona bunu açıklamıştır: “Seninle eğitimin hakkında konuşacağım. Fakat senden umutlu olduğum içim değil, arkamda bu dünyaya bir ‘lanet’ bırakmayı istediğimden. Benim ellerimde bir lanete dönüşeceksin. Şeytanın yansıması da diyebilirsin... Seni bir lanet olarak yetiştirmek için dünyaya getirdim. Bunu değiştirme şansın yok. Bir lanet olacaksın. Kaçmaya, kurtulmaya çalışsan da lanet olacaksın. Bu asla değiştirilemez…”

'ŞEYTAN VE MASKE' (Fuminori Nakamura - Çev: Sinan Ceylan - Doğan Kitap)

“NE AHLAK NE TOPLUM, BİR KAORİ”

Kötü babanın Fumihiro’dan başka beş çocuğu daha vardır ama Fumihiro onları görmemiştir daha. Zaten onun tek gördüğü “Hayatımdaki en önemli şey ne ahlâklı olmak ne toplum ne de Tanrı’ydı, Kaori’ydi” dediği kişidir. Kaori, babası tarafından yetimhaneden alınmış, Fumihiro ile aynı yaştaki küçük kızdır. Aslında Fumihiro ile büyüsün diye evlat edinildiğini düşünürüz ama sonra Kaori’nin de babanın bir oyunu hatta maalesef oyuncağı olduğunu anlarız. Fumihiro’yu daha da şeytanlaştırmanın aracı olacak bir oyuncak…
Ancak Fumihiro’muz ergenlik dürtüleriyle bir kez gönlünü vermiştir işte Kaori’sine. Onunla ve onunla yaptıklarıyla çok mutludur. Babası dememiş........

© Habertürk