We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

'Sen kimsin' klibi ve AK Parti'nin Atatürk ölçüsü

91 11 3
21.10.2020

AK Parti ve Cumhurbaşkanlığı bir süredir özellikle genç kitleyi hedefleyen tarihi atıflarla dolu tanıtım videoları hazırlatıyor.

Cumhur İttifakı’nın ideolojik perspektifini yansıtan Türk-İslam tarihi senteziyle ve Erdoğan’ın ‘fikri iktidar’ çağrısıyla uyumlu bu doktrinel videoların her biri büyük tartışma yaratıyor.

Tabii tartışmalar hep aynı noktadan çıkıyor: Mustafa Kemal Atatürk’e atıf var mı? Varsa nasıl ve ne kadar var? Cumhuriyet değerlerine sahip çıkılıyor mu?

Hatırlayın, bu konuda en büyük eleştiri Malazgirt Zaferi için hazırlanan ‘Kızıl Elma’ klibine yönelik yapılmıştı.

Geçmişten bugüne Türklerin tarihini anlatan klipte Alparslan vardı, Fatih Sultan Mehmet vardı, Cumhurbaşkanı Erdoğan vardı ama Atatürk yoktu.

Gözler 30 Ağustos kutlamalarına çevrilmişti. İHA’larla yapılan ışık gösterisinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi üzerinde ‘Gazi Mustafa Kemal’ silüetinin yükselmesi eleştirilere yanıt olarak yorumlanmıştı.

Sonra 'Mavi Vatan' klibi gelmişti.

5 dakikalık videoda Mustafa Kemal Atatürk’ün sadece bir saniyeliğine poster fotoğrafıyla yer alması yine tepki çekmişti.

Daha bu tartışmaların alevi sönmemişken dün AK Parti Gençlik Kolları 'Sen kimsin?' temalı bir klip yayınladı.

Yine Türk, İslam ve Osmanlı tarihinin önemli figürlerine atıflarla dolu klipte bu kez Aziz Sancar, Naim Süleymanoğlu gibi isimler de yer alıyor.

Mustafa Kemal’in adı geçiyor ama sadece “Aydın’da Mustafa Kemal’e çiftçinin........

© Habertürk


Get it on Google Play