We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sinemalar açılıyor da gidecek film mi var?

21 6 0
30.06.2020


“Çağımızda geçmiş yüzyılların bilmediği, kısa ömürlü bir yaratık yaşıyor. Sinemadan çıkmış insan. Gördüğü film ona bir şeyler yapmış. Salt çıkarını düşünen kişi değil. İnsanlarla barışık. Onun büyük işler yapacağı umulur. Ama 5-10 dakikada ölüyor. Sokak sinemadan çıkmayanlarla dolu, asık yüzleri, kayıtsızlıkları, sinsi yürüyüşleriyle onu aralarına alıyorlar, eritiyorlar... Bunları kurtarmanın yolunu biliyorum. Kocaman sinemalar yapmalı. Bir gün dünyada yaşayanların tümünü sokmalı bunlara. İyi bir film görsünler. Sokağa hep birden çıksınlar…”
Yusuf Atılgan’ın ‘Aylak Adam’da anlattığı ‘sinemadan çıkmış insan yaratığı’ olarak ortalıkta dolaşmayı çok özledim... Üç aydır ‘sinemadan çıkmış insan yaratığı’ olarak kaldırımlarda yanımdan geçen ‘asık yüzlü, kayıtsız, sinsi yürüyüşlü’ insanlara aldırmadan ‘yapacağım büyük işlerin’ hayaliyle ayaklarım yere basmadan sokaklarda yürüyemiyorum.
Üç aydan fazla bir zaman oldu, karanlık bir salonda, kocaman perdeye gözlerimi dikip, pür dikkat bir film izlemeyeli.
1980’lerde 10’lu yaşlarımın başından beri ‘sinemadan çıkmış insan yaratığı’ olmanın mutluluğuyla ortalıkta gezen ben, normalleşme süreci kapsamında, yarın açılacak olan sinema salonlarına gider miyim diye soruyorum kendi kendime birkaç gündür?


MASKEYLE FİLM İZLEMEK


Bakanlığın belirlediği kurallar gereği, ateşimi ölçtürerek girdiğim, klimalarının yüzde yüz temiz havayla çalıştığından emin olmadığım bir salonda, yüzümden hiç çıkarmadığı bir maskeyle 1.5-2 saat film izleme fikri açıkçası beni çok heyecanlandırmıyor!
Sinemaya gittiğimde perdedeki süper kahramanların Batman’in, Örümcek Adam’ın, Iron Man’in, Zorro’nun yüzlerinde maskeler olması beni mutlu ediyor, kendi yüzümdeki maske değil. Film boyunca iki koltuk yanımda oturan kişinin yüzendeki maskeyi indirip indirmediğini kollamak isteyeceğimi sanmıyorum... Biri hapşırdığında bilmem kaç kilometre hızla etrafa yayılan, milyonlarca damlacıktan nasıl kaçacağım endişesiyle koltuğumda kıvranmaktansa filmin heyecanıyla nefes nefese kalmayı tercih ederim doğrusu. Salonun yüzde 60’ının mı yoksa daha fazlasının mı dolu olduğunu hesaplamaya da matematiğim yetmez zaten!
Maskeli olunduğundan salonda bir şey yiyip içmemek beni memnun eder açıkçası ama film öncesi ya da........

© Habertürk