We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Netflix’ten Türkiye kolajı: ‘Bir Başkadır’

29 4 0
12.11.2020

Meryem gözümün içine bakıp konuşuyor.
Önce halasının kızının Erzincan’daki düğününde durup dururken bayılmış, sonra komşunun kızının nişanında ha bir de Esra Erol’un evlilik programını izlerken... Şadiye Ablası özele gitmiş, dünya para, kendisi devlet hastanesinde şimdi. Psikologla görüşmeden önce hocaya sormuş, Ali Sadi Hoca’ya, ne olsa ona soruyorlar zaten. Abisinin, askerliğini komando yapan abisinin, hep bitkin, hep yorgun haline balların pekmezlerin fayda etmediği eşi Ruhiye’nin durumunu da Ali Sadi Hoca’ya sormuşlar. “Caiz midir” demiş hocaya, sonra ondan olur alınca, işte şimdi koyu renk gözlerini pek de sevdiği psikiyatrist Peri’nin karşısında konuşuyor.
Ne konuda konuşacağını bilmiyor Meryem ya da ne kadar konuşacağını. Aklı eve nasıl döneceğinde. 24 numaralı otobüs hastanenin yakınından geçiyor mu acaba? Abisi minibüse binmesini istemiyor, tıkış tıkış olduğundan, otobüsle dönmesi gerek. Hem yeğenini okuldan alacak daha, kapıda kalmasın küçük kız... Konfeksiyonda çalışıyormuş bir ara şimdi haftada üç gün gündeliğe gidiyor üç eve... Evlerden biri Sinan Bey’in rezidans dairesi, kahvenin üzerine kaynar suyu boca etmemesini isteyen Sinan Bey’in... Belki köy yerinden gelmiş, buralara ayak uyduramıyor Meryem ama Sinan Bey’in evinde külotunu unutan kadınları biliyor!
Doktor Peri ne zaman konuyu Sinan Bey’e getirse bir hararet basıyor ortamı Meryem için, camı açıyor, lafı değiştiriyor! E doktorda az değil ha, boşuna onca yıl okumamış, döndürüp dolaştırıp Sinan Bey’e getiriyor konuyu...
Cahil belki Meryem ama Sinan Bey konusu Ali Sadi Hoca’ya anlatılır mı anlatılmaz mı çok iyi biliyor doktor hanım; siz de tutmuşsunuz zeytinin dalını salladıkça sallıyorsunuz...
Meryem gözümün içine bakıp konuşuyor. Ben bu Meryem’i tanıyorum ama nereden?!


TÜRKİYE’NİN KENDİSİNİ GÖRECEĞİ DÜRÜST BİR AYNA


Netflix’in bugün izleyiciyle buluşan Türkiye yapımı yeni dizisi ‘Bir Başkadır’ başındaki 15 dakikalık bu sahne bittiğinde, ‘bir başka’ dizi izlemenin, daha doğrusu izleyeceğim hissinin verdiği mutluluğun dudağımın kenarına oturttuğu gülümsemeyle koltuğa iyice gömüldüm.
Yerli dizilerde hiçbir şey olmadan geçip giden ‘an’lar gibi lafı yersiz bir şekilde uzatmaya gerek yok; ‘Bir Başkadır’ Netflix’in Türkiye yapımı en iyi, kelimenin tam anlamıyla, ‘yerli' dizisi... Oyunculuk, senaryo, yönetmenlik, müzikler hepsi, hepsi Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde!

Kendini anlattığı ‘Denemeler’de aslında hepimizi anlatan Montaigne’i........

© Habertürk


Get it on Google Play