We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mutluyum, mutlusun, mutsuzuz!

20 3 0
09.10.2020


Çok değil üç ay önce Instagram’da “Güneş, kum, deniz… Canım yaz, en sevdiğim” diye, filtreden yazın bile kendisini tanıyamayacağı hale gelmiş, bir fotoğraf paylaşan arkadaş geçenlerde de, ceviz büyüklüğünde yağan dolunun ardından, pencere önüne koyduğu kahve fincanıyla “Eylül ayların en hüzünlüsü… Sonbahar, en sevdiğim…” diyordu!
Dün dolu yağarsa arabanın kaportası göçmesin diye elimde battaniye arabayı sarıp sarmalamaya giderken, onun, her hava durumuna uyan, coşkulu mevsimsel mutluluğuna ortak olamadım doğrusu… “Doğan güneşten de yağan doludan da ‘mutlu’ olmak nasıl bir mutsuzluktur” diye düşündüm az biraz da kıskançlıkla.
Mutlulukla bir derdim yok... Keşke ben de her Allah’ın günü yediğim yemekten, yürüdüğüm yoldan, giydiğim kıyafetten, sokakta gördüğüm kediden, saksıdaki çiçekten, ormandaki ağaçtan, simitten, çaydan, uçan kuştan, esen yelden mutluluk devşirebilsem!
İnsanlara kabaca ‘sahip olduklarınızla mutlu olmayı bilin, çevrenizdeki insanlara hayatınızdaki güzel şeylere minnet duyun’ diyen ‘sevgi kelebeği’ Epikür’ü bile isyan ettirecek, Instagram ve türevi sosyal medya aracılığıyla gözümüze gözümüze sokulan, ‘suni mutluluklar’ beni mutsuz eden şey.

‘FİLTRELİ MUTLULUK ÇAĞI’NDA YAŞIYORUZ

Michigan Üniversitesi’nden Prof. Ethan Kross, insanlığın tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar ‘kıskançlığın’ (dolayısıyla mutsuzluğun) elinde oyuncak olduğunu söylüyor: “Her gün sosyal medyadan üzerimize photoshop’lu hayatlar boca ediliyor. Ve bu durum insanlarda kıskançlık duygusunu çok uç noktalara götürüyor...”
Tuhaf bir kısır döngünü bu; hiçbir yere gitmeyen bir çemberin içinde, ‘olmayan mutlulukları kıskanarak mutsuz olup’ duruyoruz!
Klinik psikolog Rachel Andrew, her geçen gün daha fazla sayıda insanın, ‘başkalarının sahip olduğunu düşündüğü yaşam tarzına sahip olamadığı için kıskançlık ve mutsuzlukla’ muayene odasına geldiğini söylüyor.
Sosyal medyanın herkesi karşılaştırılabilir kıldığını ekliyor: “Eskiden komşumuzu, bir sınıf arkadaşımızı falan kıskanırdık ama şimdi dünyanın bir ucunda hiç tanımadığımız insanları hayatlarını kıskanıyoruz.”
‘Filtreli Mutluluk Çağı’nda herkes ‘mutluluğunun gerçek olduğunu ispatlamaya çalışırken bile bir hashtag’e tutunuyor: #nonfilter!
Rachel Andrew, gözümüzün içine baka baka söylenen bir ‘benim hayatım gerçek’ yalanı olan #nonfilter........

© Habertürk


Get it on Google Play