We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Büyülü bir ormanda büyülü bir gece

16 3 0
30.10.2020


İstanbul’un göbeğinde, ‘balta girmiş’ bir ormanın dolambaçlı yollarında arabayla ilerlerken karşımıza çıkan beyaz tavşanın Donnie Darko’nun ‘dostu’ ‘tavşan Frank’in akrabası olduğu düşüncesini kafamdan atamıyorum.
Zifiri karanlığın orta yerinde, beyaz bir hayalet gibi, yol kenarında durmuş, uzun kulaklarını oynatarak bize bakan tavşan dakikalardır kulağıma Frank’in Donnie’ye söylediklerini fısıldıyor: “28 gün... 6 saat... 42 dakika... 12 saniye... dünyanın sonuna kalan süre bu...”
Çok değil 10 ay önce varlığından bile haberdar olmadığım bir virüs yüzünden her gece aynı korkunç rüyaya kapatıyorum gözlerimi, “Gördüğüm en güzel rüya içinde öldüğüm rüyaydı...” diye mırıldanarak.
Ben Alice değilim, burası da harikalar diyarı değil!
Beyaz tavşan da gerçek, zifiri karanlıkta kıvrıla kıvrıla ilerleyen, sonunda neyle karşılaşacağımı bilmediğim orman yolu da...

“İÇİMDEKİ TİYATRO BAĞIMLILIĞINI BESLEYEMİYORUM”


New York Times’ın baş tiyatro eleştirmeni Ben Brantley’in, geçen ay mesleğine veda ettiğini açıklarken, “Bırakmak için en doğru zaman bu diye düşündüm” diyordu. 27 yılda 2500’den fazla oyun için eleştiriler yazan, son yıllarda ABD’de tiyatronun kalbinin attığı Broadway’in gittikçe ‘Las Vegaslaştığından’ dert yanan Brantley, yazmaktan yorulmadığını belirtip ekliyordu: “Ancak bu karantina döneminde içimdeki tiyatro bağımlılığını yeterince besleyemediğimi gördüm...”
Brantley gibi haftada birkaç oyun izleyen, tiyatro bağımlısı biri değilim ben. Ancak, hayatımın iyice insansızlaştığı, bu pandemi döneminde, bir ‘oyunun içinde kaybolmayı’ çok özlediğimi fark ettim.
İşte tam da bu yüzden, bir süreliğine de olsa “zamanda geri gidip, bütün o karanlık, acı dolu anları çıkararak yerlerine güzel bir şeyler koymak...” ve ‘bir oyunun parçası olmak’ için, aylar aylar sonra İstanbul’da bir tiyatro oyun izleme şansı karşıma çıktığında hiç düşünmeden beni oraya çağıran tavşanın peşine takıldım!


‘DOTORMANDA’ GECEMİZİ AYDINLATTI

Tüm dünyanın evlere kapanmayı konuştuğu bir dönemde doğaya, Kemerburgaz Kent Ormanı’na kaçan DOT’un yeni mekanına doğru yol alırken, beyaz tavşanlar, kirpiler hatta bazen yaban domuzları eşlik ediyordu........

© Habertürk


Get it on Google Play