We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Varlık Fonu Turkcell’de direksiyona geçiyor

31 0 1
21.10.2020

Türkiye’nin en değerli şirketlerinden birisi olan ve son yıllarını sermaye yapısı sebebiyle sıkıntıyla geçiren Turkcell için bugün tarih bir dönüm noktası olacak. Birçok sıkıntılı konusunu geride bırakarak, koşmaya başlayacağı, uluslararası yatırımlarına hız vereceği, yurtdışı borsalarda işlem görmesi sebebiyle de hisse değerlerinin katlanacağı bir döneme girecek.

Çünkü Turkcell bugün yapacağı genel kurulu ile sıkıntılı sermaye yapısından Türkiye Varlık Fonu (TVF) sayesinde kurtuluşuna imza atacak. TVF de gerçek manada ilk yatırımını devreye almış olacak. Genel kurulda, Haziran’da yapılan anlaşma sonrası hisse devirleri gerçekleşecek ve şirket ana sözleşmesi değişecek. Böylece Turkcell’de TVF dönemi başlayacak. Ayrıca yatırımcılar için önem arz eden ve uzun süredir gerçekleşemeyen temettü dağıtımına da genel kurulda karar verilecek.

Hatırlanacağı üzere TVF, kamuoyuna yansımayan titiz bir çalışmayla, ilk defa bir şirkete nakit yatırarak, Turkcell’deki sahiplik sorununu çözdüğünü Haziran ayında duyurmuştu. Genel kurulu ile de bu süreç resmi olarak neticelendirilmiş olacak. Şirketin sahiplik problemi bitecek. Ancak bu genel kurulda 7’den 9’a çıkacak yönetimi kurulu üyeleriyle ilgili bir gelişme olmayacak.

Hisse yapısının değişimi ve diğer resmi prosedürlerden sonra önümüzdeki aylarda Turkcell’de Yönetim Kurulu’nda değişikler için bir Genel Kurul daha gerçekleşecektir. Ardından şirket yönetiminde de bazı gelişmeler olabilir.

Şirketin 9 yönetim kurulu üyesinin 5’ini toplam yüzde 26,2 içerisindeki yüzde 15’lik imtiyazlı hisseleri sebebiyle TVF, bağımsız 3 üyeyi şirketin halka açık olan yüzde 48,95 hissesi nedeniyle Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve bir üyeyi ise yüzde 24,8 oranla en büyük azınlık paya sahip Rus LetterOne atayacak. Kısacası 9 üyenin 8’i kamu otoritesi tarafından şekillenecek.

Netice itibariyle Turkcell, uzun bir süredir çeşitli sebeplerden dolayı perde arkasından kamu tarafından yönetim şeklinden kurtulacak. Şeffaf bir yönetim yapısına kavuşacak. Bu gelişmede şüphesiz 3 ismin katkısı var; Maliye ve Hazine Bakanı Berat........

© Habertürk


Get it on Google Play