We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

THY’nin yeni gözdeleri 787 ve A350’ler olacak

19 0 5
26.09.2021

Türk Hava Yolları (THY) filosuna yeni katılan Boeing 787 ve Airbus A350 geniş gövde uçaklarının kabininde daha iyi hava basıncı ve daha fazla nem oluşturma kabiliyetiyle seyahatlerde yolcular daha az kuruluk ve daha az yorgunluk hissediyorlar. Yeni model uçakların titreşim izolasyon özelliğiyle tasarlanan motor ve ekipmanlar da daha sessiz ve konforlu bir uçuş deneyimi sunuyor. Yolcular kadar bu uçaklarda görev alan pilotlar ve kabin personeli de çok iyi bir uçuş deneyim yaşıyor.

THY’nin Dallas’a başlattığı ilk hat açılışı uçuşunu 787-9 ile yaptım ve yeni dönemin konforunu uzun uçuşta bir kez daha deneyimledim. Bu uçuşta görev alan pilotlarla sohbet ettiğimde uçağın performansına dikkat çektiler. İstanbul Havalimanı’ndan havalanır havalanmaz 30 bin feet’in üstüne çıktıklarını, uçağın normal seyrine devam edeceği yüksekliğe kısa sürede ulaştıklarını söylediler. Teknik tarafındakilerin de uçağın bakım periyotlarına ve maliyetlerine hayran olduğunu biliyorum. THY’nin filosunda yer alan 787 ve A350’ler yalnız yakıt ve işletme maliyetlerini azaltmakla kalmıyor, birçok açıdan avantajlar sunduğu için salgın sonrasının en gözde modelleri olarak öne çıkıyor.

Koridora Rahat Erişim

THY’nin kabin içi tasarımı Boeing 777 uçaklarında yolcuların yarısından biraz fazlasına, A330 uçaklarında yolcuların 2/3’üne doğrudan koridor erişimi sağlıyor. Ancak yeni geniş gövde 787 ve A350’lerde uygulanan 1-2-1 koltuk dizilimi ile tüm yolculara doğrudan koridor erişimi sunuluyor. Business class kabinde koltuğun dış tasarımı mahremiyeti arttırırken, koridor bölümündeki koltuklarda hareketli mahremiyet panelleri yolcuların alanlarını kendilerine özel hale getirmelerine imkân sağlıyor.

Fonksiyonlu Tam Yatabilir Koltuklar

‘THY Aurora Business Class’ koltuklar yolculara 193 cm’lik konforlu bir uyku deneyimi vadediyor. Tam dokunmatik ve titreşimli 9 butonlu kontrol paneli, IFE (kabin içi eğlence) sistemi aç/kapa kontrolü, rahatsız etmeyin seçeneği, kabin ekibi çağrısı, okuma ışığı kontrolü, dinlenme, taxi-take off-landing ve yatak pozisyonu özelliklerini yolcuların kullanımına sunuyor. B787 ve A350 uçaklarında tek dokunuşla ile yatak pozisyonu alma özelliği bulunuyor. Koltukların geniş camları kısmen kapatma gibi bazı dezavantajları olsa da yenilenen uyku setleri ve premium seyahat kitleriyle koltukların benzersiz tasarımıyla bütünleşince kusursuz bir business class deneyimi ortaya çıkıyor.

Yemek Masaları Farklılaştı

B777 ve A330 modellerinde koltuk konsolundan çıkan yemek masası, 787 ve A350’lerin Aurora koltuklarında ekranların altında, çok daha kolay erişilebilir şekilde konumlandırılmış. THY’nin ödüllü ikramları bu geniş yemek masasında yolcuların beğenisine sunuluyor. 51 cm genişliğindeki katlanabilir yemek masası ile yolcular yemeklerine daha rahat erişebiliyor ve daha konforlu bir çalışma deneyimi yaşıyorlar.

HD Geniş Ekran

Business class’ta 10 dereceye kadar açısı ayarlanabilen 18” HD uçak içi eğlence ekranı ve 4” dokunmatik ekranlı kumanda, yolculara “Planet” eğlence sisteminin zengin içeriklerine koltuğun tüm pozisyonlarında maksimum konforla erişebilme imkânı sunuyor.

Orta Konsol Masa Gibi

Geniş kokteyl masası business yolculara uçağa yerleşmelerinden itibaren sunulan ikram ve ürünlerin yanı sıra kişisel elektronik cihazlarını da kolaylıkla konumlandırılabilecekleri bir genişlik sunuyor. THY filosuna katılacak........

© Habertürk


Get it on Google Play