We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Koronalı günlerde güvenli uçuşun püf noktaları!

13 3 2
28.06.2020

Havacılık sektörü korona virüs sonrası yeni normallerle adeta kabuk değiştirdi ve özellikle uçak kabin içi yeniden biçimlendi. Uçuşların başlamasının üzerinden nerdeyse bir ay geçti, bu güne kadar fazla sıkıntı yaşanmadı, zira uçan yolcu sayısı çok azdı. Asıl dikkat çekecek hususlar Temmuz’da başlayacak yurtdışı hareketliliğiyle ortaya çıkacak. Çünkü canlanan sektörde bir çok sıkıntı yaşanacak. Neden mi?

Yaklaşık 3 aylık sürede evde oturan uçucu ekipler, yer personeli her ne kadar kargo, tahliye ve 2 haftada bir iç hat uçuşlarda görev yapsalar da eski yoğun tempoya ayak uydurmakta zorlanacaklar. Yolcular da yeni normallerle uçmaya alışmakta çeşitli sorunları hem yaşayacaklar hem de havayolu personeline yaşatacaklar. Bu sebeple yolcuların yeniden hareketlenecek sektörde havayolu çalışanlarına yardımcı olmaları önemli. Tüm uçuş boyunca maske ve siperlikle ter döküp, suni bir havada daha çok yorulacak ekipler için neler yapılabilir?

Havacılık sektöründe yeni kuralları takip edememiş olabilirsiniz. Yeni normallere alışamamış, tecrübesiz bir yolcu veya ilk defa uçacak bir kişi olabilirsiniz. Nelere dikkat ederek ekiplere yardımcı olabileceğinizi araştırdım. Bunları yaparsanız daha güvenli ve kaliteli uçabilirsiniz.

1)Maskenizi Çıkarmayın

Havacılık kuralında uçuşun her evresinde maskesiz seyahat etmeniz mümkün değil. Bu ilk ve en önemli kural. Gözlemlediğim kadarıyla bu kurala bile karşı çıkan yolcular var. Uçak içinde maskelerinizi çıkarmayarak ekiplere yardımcı olun. Ekipler, “Acaba hangi yolcu maskesini sürekli çıkarmaya çalışıyor” diye sizi takip etmek istemiyorlar. Böyle bir durumda yanınızda oturan yolcudan da tepki göreceğinizi unutmayın.

2) Yemek Sıranızı Belirleyin

Uçuşlarda korana virüs salgını sonrası getirilen kurallar dahilinde ikramlar kutular içinde sunuluyor. Uçaklarda açık yiyecek ve içecek olmuyor. Ancak ikramları yolcuların nasıl tüketeceği önemli. Türk Hava Yolları (THY) dış hatlarda 2 saat üstündeki uçuşlarda sandviç ve meyve suyu ikramı verecek. 4 ve 8 saat üzeri uçuşlarında ise ikramda çeşitlilik olacak. İki saat altındaki tüm uçuşlarda ise sadece su verilecek. Business veya ekonomi sınıfında yan yana oturan yolcuların aynı anda yemek yememesi için uçakta uyarı anonsları uygulaması yapılacak. Yolcular kendi aralarında anlaşarak, maskeyi çıkarıp sırayla yemek yiyecek. Aynı anda 2 yolcunun da maskesini çıkararak riski arttırmasının önüne geçilecek. İşte bu durumda yanınızdaki yolcuyla anlaşarak yemek yeme sıranızı önceden belirlemeniz gerekiyor. Sakın bu işi kabin ekiplerine bırakmayın.

3) Tuvalet Kurallarına Uyun

THY hijyen uzmanlarıyla, diğer havayolları özel ihtimamlarla tuvaletleri çok daha sıkı kontrol altında tutuyor. Artık tuvaletler eskisinden daha sık kontrol ediliyor ve daha sık temizleniyor. Normalde 2 saatlik kısa bir uçuşta bir veya iki kere temizlenen tuvaletler artık her........

© Habertürk