We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Elektrikli Eviation Alice ile 2021’de uçuş

12 0 0
23.06.2019

Hafta içinde Paris Airshow’daydım. Türk Havacılık Uzay Sanayi AŞ’nin (TUSAŞ) fuarda Milli Muharip Uçak / TF-X’i dünyaya tanıtması önemli bir gelişmeydi. Böyle bir proje için yola çıkmak bile başlı başına bir olay. Türkiye için önemli, dünya havacılığı içinse anlamlı bir hadise oldu. Zira fuarın gözde askeri projelerinden biriydi.

Önceki hafta da Japon Havayolları JAL’in ilk Airbus uçağını, A350-900’ü teslim aldığı tören için Fransa’daydım. Airbus üretim hattını bir kez daha gezdim. Henüz o cephede, üretim anlamında mutfaktan bahsedeceğim farklı bir şey yok.

Boeing sıkıntılı zamanlar geçirirken, Airbus atılımdaydı. Nitekim tek koridorlu uzun menzilli en yeni modellerini de Paris’te tanıttılar. Havacılık dünyasının ilgiyle karşıladığı, hatta beklediği bir uçak modeliydi. Zira daha önce bazı havayolları ihtiyaçları sebebiyle üreticilere özel dizaynla tek koridorlu, uzun menzilli uçak ürettiriyorlardı. Artık siparişle bu modele kavuşacaklar. İlk adımı da Airbus attı. Yeni dünyada insanlar beklemeden, mümkünse aktarma yapmadan uçmak istiyor. Talepler de yeni modelleri doğuruyor.

Türk Hava Yolları da Afrika uçuşları için Boeing’den 737 serisini uzun menzilli yapmasını istemişti. THY’nin, Boeing’e özel tasarlattığı tek koridorlu, yolcu kapasitesi 151 ile 169 arasında değişen 737- 900 ER uçaklarıyla ticari olarak verimli uçuşlar gerçekleştirmeye başladı. Afrika başarısının bir sebebi bu modeldir.

Çift koridorlu, uzun menzilli büyük uçaklarla, Afrika gibi yolcusu fazla olmayan hatlarda ticari açıdan verimli uçuşlar yapılamadığı için THY bu modeli tasarlattı. Başka uygulamalarda var. Ama Airbus, bu ihtiyacı görerek özel bir model geliştirdi; A321 XLR. Teslimatlarına 2023’te başlanacak ve 8 bin 700 km menzile sahip olacak. Böylece yolcu yoğunluğu az hatlarda, ticari verimliliği olan uçuşlar artacak. Büyük havalimanlarının (HUB) yükü........

© Habertürk