We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dijital dünya kabadayıları için geç kaldık

11 3 0
02.07.2020

İnternetten ve sosyal medya üzerinden 6-7 yıl önce yazdığımız sorunları yeniden tekrarlıyor olmamızın en büyük nedeni kamu otoriteleri değil mi? Dijital çağa uygun düzenleme yapmak için illa bir densizin sosyal medyada saçma sapan paylaşım yapması mı gerekiyordu? Hiçbir şekilde Türkiye’yi muhatap almayan sosyal medya platformlarının Avrupa’da 3-5 milyonluk ülkelerle kurdukları diyalogları neden bizimle tesis etmediklerinin de elbette sorgulanması gerekiyor.

Artık sosyal medya platformlarıyla yeniden gündeme gelen Tükiye’nin dijital çağ sorunlarına daha kapsamlı çözümler bulunması şart. Mevzu sadece sosyal medya ile sınırlı kalmayıp, internetteki tüm mecraların kamuda denetim ve kontrolunü yapacak gerçek anlamda muhatapları olmalı. Regülasyon tarafında hesap verecek kurumların altyapılarıyla oluşturulmasında da geç kalındı.

Mesela Ticaret ve Ulaştırma Bakanlıkları online alışveriş tarafının belli kısımlarından sorumlu. Ama online alışveriş tarafı hızla büyümesine rağmen ilgili kurumlar bu büyümeye uygun olarak gelişmeleri yönetemiyorlar. İthal ürünlerin tanıtım broşürlerinde artık Türkçe neredeyse yok. Kim denetliyor? Kargo sektörü dökülüyor. Sosyal medya eleştirilerine biraz da “Devletin kontrolünde olan dijital platformlar ve ilgili sektörler nasıl yönetiliyor?” açısından bakmak lazım.

Belli sektörlerde regülasyon, düzenleme denilince Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) gibi adresler akla geliyor, ama yetkili olan bu kurumlar bile maalesef dijital sorunların çözümünde beklenen adımları atamıyor. Kısacası devlet olarak eksikliklerimiz var.

YouTube, Google, Facebook, Twitter, Instagram gibi platformlara........

© Habertürk