We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bir yerden başlamak gerekiyor...

29 2 0
22.10.2020

Yerli otonun bataryasının yerliliği merak ediliyordu. Mevzu önceki gün açıklığa kavuştu. ‘Bunun neresi yerli?’ Diyenlere yine izahat gerekecek! Milli, yerli kavramları, özgün tasarım ve telif hakları gibi hususları anlatmak gerekecek.

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından geliştirilen otomobilin bataryasında Çinli Farasis’in imzası olacak. Ama Vestel’de aynı gün bisikletlerde kullanılacak yerli bataryayı Türk mühendisleriyle geliştirip, ürettiğini duyurdu. Ülkemiz adına güzel haber. Artık batarya üreten bir ülkeyiz.

Önümüzdeki yıllarda Vestel batarya çalışmalarını önemli bir noktaya taşıyacaktır. Bunun için zamana, sıkı çalışmaya, Ar-Ge’ye, araştırmaya ihtiyaç var. Yerli batarya için iyi bir yerden başlanmış. Sıfırdan tasarlayıp, üretip, yerli otomobile koymaya kalkacağınız bir ürün rekabetçi, verimli olmayacağından tercih de edilmez. Başladığınız yerde kalırsınız.

Şu an Türkiye’de üretilen çok sayıda platform aracın ilk zamanlarını, yerlilik oranlarını ve son geldikleri noktayı iyi biliyorum. Eğer otomobil, bisiklet, uçak, helikopter, deniz aracı, fabrikada kullanılan tezgahlar gibi platformları tasarlayıp, milli ve özgün olarak tüm telif haklarıyla kendinize ait olarak üretme cesaretini gösterirseniz, gerisi gelir.

Herhangi bir teknoloji mamulün, mali ve teknik açıdan değerli olan yüzde 20-25’lik kritik bileşenini, hatta yüzde 10’luk kısmını yapıp, gerisini dışarıya verebilirsiniz. Rakiplerinizle yarışabilmek için ürünün yüzde 90’nını Çin’de veya başka ülkede uygun maliyetlerle de yaptırabilirsiniz. Önemli olan tasarım ve fikri mülkiyet hakların sizin olmasıdır.

Tüm hakları kendinize ait platformlara her türlü ürünü koyma, kendi yaklaşımlarınızla teknoloji geliştirip, deneme şansınız olur. Savunma sanayinde........

© Habertürk


Get it on Google Play