We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Avrupa ümitleri boşa çıkardı

12 6 0
01.07.2020

Koronavirüs sonrası yavaş yavaş açılan ülke kapıları turizmde çarkların dönmesi için hayati önem taşıyor. Türkiye’nin en fazla turist ağırladığı Almanya, Rusya ve İngiltere gibi ülkelerde yaşanan gelişmeler bu sebeple önemli. Özellikle Almanya başta olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Türkiye’ye yönelik trafiğin başlaması için seyahat kısıtlamasının kalkması gerekiyor. Ancak son açıklanan 14 ülke arasında Türkiye’nin olmaması ümitleri 2 haftada öteledi.

AB’nin “Seyahat Uyarısı” yaptığı ülkeler arasında Türkiye’nin yer alması sebebiyle tur operatörleri organizasyon yapamıyor, Türk kökenli vatandaşlarımızda kısıtlamalar sebebiyle seyahat planı yapmakta zorluk yaşıyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Almanya’nın AB Dönem Başkanlığı’nın üstlenmesi sebebiyle Perşembe Berlin’de olacak. AB’nin iki haftada bir güncelleyeceği listede Türkiye’nin de bir an önce yer alması için görüşmeler yapacaklar. Eğer olumlu bir hava yakalanırsa 15 Temmuz’da “Seyahat Uyarısı” Türkiye içinde kalkabilir. Belirsizlik kalkarsa toplu olarak turizm organizasyonu yapan şirketlerin planlarına Türkiye girebilecek.

Aslında şu an Türkiye ile Avrupa Birliği arasında seyahat yasağı yok. Ancak koronavirüs sebebiyle “Seyahat Uyarısı” sorunu var. Bu durum sigorta ve çalışma hayatı problemini birlikte getiriyor. Almanya veya başka bir AB üyesi ülkeden Türkiye’ye gelenlerin dönüşte 14 gün karantina uygulamasına alınması tüm seyahat planlarını alt üst etmiş durumda. Uyarı sebebiyle de tur operatörleri planlı programlarına Türkiye’yi alamıyorlar.

Öte yandan AB’de şu an yaklaşık 3,5 milyon Türk kökenli vatandaş Türkiye’ye gelmek için “Seyahat Uyarısı” engeline takılmış durumda. Almanya’ya dönüşte 14 gün karantina süresi izin programlarında sorunlara sebep oluyor. Bazı AB ülkesi şirketler bu sorunun aşılması için çözüm bulmuş. Karantinaya takılmamak için son 48 saatte alınmış Covid-19 testi isteniyor. Bakanların özellikle Türkiye kökenli vatandaşların bireysel olarak yapacakları tatil izinleri hususunda kolaylık sağlanması için mevkidaşlarından destek isteyecekler.

Türkiye’nin “Seyahat Uyarısı” kapsamında olması ise tam olarak izah edilmiyor. Salgın oranında, tespitinde ve testlerde bir anlaşmazlık yaşanıyor. Ama asıl sebep Avrupa’nın turizmde önceliğini kendi içine vermesi. Çünkü koronavirüs etkisinden ziyade salgın sebebiyle ortaya çıkan ekonomik sıkıntılara........

© Habertürk