We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD, OPEC ve Rusya petrolü nereye taşıyacak?

37 7 0
23.04.2019

İran petrolüne son ABD darbesinden bir önceki hamlede en büyük petrol alıcıları Çin, Hindistan, Japonya ile birlikte Türkiye dahil 4 ülkeye daha geçici olarak onay verilmesi fiyatlar üzerinde önemli bir baskı oluşturmamıştı. Ancak bu defa konu sadece petrol fiyatlarının yükselecek olması değil. Dünyanın yeni ticaret savaşında net çizgilerler ikiye ayrılması gündemde. Hatta Basra Körfezi’nin hareketlenmesi söz konusu.

Çin, ABD baskısına aldırmadan İran ile ticarete devam edeceğini açıkladı. Rusya petrol fiyatları yükseleceği için gelişmeler karşısında sessiz kaldı. Türkiye gibi komşu ülkeler ve İran ile ticaret yapanlar gelişmelerden ilk defa sert bir şekilde etkilenecek. Böylece ABD’nin kararı karşısında sessiz kalanlar, Avrupa Birliği gibi çözüm arayanlar ve tepki gösterenler olarak yeni bloklar oluşacak.

Suudi Arabistan, OPEC'in toplam üretiminin üçte birini ve rezervin de yarısına sahip ve İran’ın müzmin hasmı. ABD’nin yedek lastiği. Ama Birleşik Arap Emirlikleriyle birlikte İran’ın Hürmüz Boğazı çengeli sorunu var.

OPEC ve Rusya dışında en büyük petrol........

© Habertürk