We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yatırım yapılabilir statüyü geri kazanma rehberi: Rusya nasıl yaptı?

58 49 7
12.02.2019

2014 yılında Başkan Putin için her şey bir anda tersine döndü.

Kırım'ı ilhak etmiş ve Rus İmparatorluğu hayalini yaşatmaya devam ediyordu. Petrol fiyatları 100 doları aşmış, Avrupa tepkisiz kendisini izliyordu. Seçmenler arasında bu pazar seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz sorusuna kendi ismi yazılıyordu.

Rusların sadece 'i kendisini istemiyordu.

Önce petrol fiyatları arz endişeleri ile aniden çöktü. Fiyatlar aylar içinde neredeyse 1/5'ine inerken ABD ve AB yaptırımları devreye girmişti. Rus ekonomi yönetimi sadece o yıl değil, sonraki 2 yıl için de petrolün fiyatını varil başına 100 dolardan fazla tahmin etmişlerdi. Yaptırımlar ısırmaya başladı. Artık özel sektör ülkede iş yapmaktan çekinir olmuştu. Onlar da yaptırımların hedefi olmaktan korkuyorlardı.

Ülkeden büyük bir göç başladı. Güven ve takiben sermaye kaçıyordu.

***

Dolar / Ruble 2 sene içinde 30'un altından yükselmeye başladı ve parite 79'a dayandı. Kur etkisi ile sert devalüasyon yaşayan Rusya'da enflasyon %5'lerden 'ye vurdu. 10 yıllık tahvil faizi %7'lerden 10 puan yükselmiş ve bonoların kaskosu sayılan kredi temerrüt takasları (CDS) 160 baz puandan 630'a kadar fırlamıştı.

Ülkeden kaçan sermaye rublelerini dolara çeviriyor ve terk ediyordu. Merkez Bankası rezervleri 550 milyar dolardan 350'lere kadar inmişti ve nihayet 2015 yılında sert ekonomik daralma gelmiş. 2014-2016 yıllar arasında Rus........

© Habertürk